fbpx
Strona głównaUprawaNawożenieWapnowanie gleb zimą. Jak to robić skutecznie i z pożytkiem dla gleby?...

Wapnowanie gleb zimą. Jak to robić skutecznie i z pożytkiem dla gleby? Ekspert radzi

Konieczność  wapnowania gleb wynika z potrzeby zmiany ich odczynu, niezbędnego dla poprawy właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych, niekiedy też jako składnika pokarmowego roślin. Optymalny zakres odczynu dla większości roślin mieści się w przedziale pH 5,6–7,2 czyli od lekko kwaśnego do obojętnego. W tym zakresie jest też najlepsza przyswajalność makroelementów oraz molibdenu. Dominujący u nas kwaśny odczyn gleb (pH poniżej 5) jest często główną przyczyną niskich plonów.

Co daje wapnowanie?

W celu odkwaszenia gleby i uzyskania korzystnej dla roślin gruzełkowatej struktury, niezbędny jest  zabieg wapnowania i wzrost zawartości próchnicy. Te dwa składniki są lepiszczem tworzącym gruzełki gleby, co w następstwie poprawia stosunki powietrzno-wodne oraz  sprzyja namnażaniu  pożądanych  mikroorganizmów (głównie bakterii), tworzących „próchnicę słodką”. W glebach kwaśnych powstaje (w wyniku działalności grzybów) „próchnica kwaśna”,  mająca mniejsze możliwości tworzenia stabilnej gruzełkowatej struktury.

Zalety stosowania nawozów wapniowych są następujące:

  • wapń odkwasza glebę i umożliwia uzyskanie optymalnego dla roślin odczynu oraz  gruzełkowatej struktury,
  • zwiększa przyswajalność większości składników pokarmowych z gleby i nawozów,
  • ogranicza lub eliminuje z gleb kwaśnych dostępność metali ciężkich, jak też toksyczne działanie wolnych związków glinu, uszkadzających strefę włośnikową korzeni,
  • ułatwia uprawę gleb zwięzłych, które stają się luźniejsze i wcześniej obsychają wiosną, zaś w lżejszych zwiększa się pojemność wodna i sorpcyjna tych gleb, co osłabia wymywanie składników i ułatwia ich przyswajalność,
  • wapń zwiększa stabilność i wytrzymałość ścian komórkowych roślin oraz ich odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i patogenów chorób,
  • odpowiada za jakość owoców (ich jędrność i trwałość). Przy niskiej zawartości Ca owoce intensywniej oddychają, bardzo szybko tracą turgor i gorzej się przechowują.

Wapnowanie nie tylko po żniwach

Najlepszym terminem wapnowania jest okres pożniwny, by podczas kolejnych zabiegów  wprowadzić wapń głębiej i odkwasić cały profil glebowy. Zasadą jest by wapń stosować pod przedplon, po którym będzie uprawiana roślina najbardziej wrażliwa na kwaśny odczyn. Ma to związek z faktem, iż największy efekt odkwaszania występuje zwykle w drugim roku od wniesienia Ca. W praktyce pod rośliny jare wapnować można także w okresie zimowym. Zabieg ten jest wówczas bardziej korzystny niż wiosenny, gdyż nawóz ma dłuższy kontakt z uwilgotnioną glebą, co pomaga w jego hydrolizie i przemieszczaniu do głębszych warstw.

Wapnować należy rankiem, gdy gleba jest na powierzchni zmarznięta, co umożliwia wjazd ciężkiego sprzętu, który mniej ugniata glebę i nie niszczy jej struktury. Poza tym na polach w miarę  równych, by mieć pewność, że nawóz nie spłynie podczas wiosennych roztopów. Nie wolno wapnować gleb głęboko zmarzniętych (ponad 20 cm), a także pól pokrytych grubą warstwą śniegu, bądź zalanych wodą. Kilkucentymetrowa warstwa śniegu nie powinna stanowić problemu w przeprowadzeniu tego zabiegu.

Jakim wapnem wapnować?

W zasadzie forma nawozu (tlenkowa czy węglanowa) nie ma większego znaczenia, niemniej na lżejszych glebach zaleca się węglanową formę Ca. Poza tym powinny to być dawki o 30 – 50 proc. mniejsze od powszechnie zalecanych, zwłaszcza przy stosowaniu form tlenkowych, przesuszonej glebie oraz krótkim okresie do wysiewu  roślin jarych. W skrajnym przypadku węglanową formę Ca, np. kredę, lub inny tego typu nawóz (granulat) można wysiać zimą na zboża ozime lub słabiej rozbudowane i suche rośliny rzepaku, a także lucernę lub koniczynę.  Ich pogłówna dawka nie powinna przekraczać 1,5 t, zaś w przypadku rzepaku  1 t /ha.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.