fbpx

Wapnowanie gleb to nie tylko lepsze wykorzystanie składników pokarmowych

Podstawowym czynnikiem decydującym o dobrym wykorzystaniu składników pokarmowych z gleby i nawozów jest jej odczyn, czyli wartość pH. Przy pH poniżej 5 pobieranie wielu składników przez system korzeniowy roślin jest często ograniczane, przez tzw. kwaśne jony glinu, manganu i żelaza, występujące w tego typu glebach w dużych ilościach.

Optymalne zakresy pH uzależnione są od kategorii agronomicznej, związanej ze zwięzłością gleby. Na glebach lżejszych, wykazujących z natury kwaśny odczyn, zalecane są rośliny tolerancyjne na niskie pH (w zakresie 5,1-5,5), głównie: żyto, łubin żółty i seradela, a także trawy na łąkach i pastwiskach. Niemniej zdecydowanie lepsze wyniki na jakość tych gleb będzie oddziaływać pH bliższe 5,5 niż 5,1.

Mniej wrażliwe na niższe pH (w zakresie 5,6-6) jest też owies, pszenżyto, gryka, kukurydza, ziemniaki, len, tytoń Virginia, łubin wąskolistny, komonica, koniczyna biała. Na ogół dobre wyniki na lżejszych glebach i w tym przedziale pH daje też uprawa kukurydzy. Największe wymagania pod względem odczynu mają rośliny o dużych wymaganiach glebowych, uprawianych na średnich i zwięźlejszych glebach, gdzie optymalny zakres pH mieści się w przedziale 6,1-7,2.

Na takich glebach i przy tym zakresie odczynu, zaleca się uprawę jęczmienia, pszenicy, buraków, rzepaku, grochu, fasoli, bobiku, koniczyny czerwonej, lucerny, chmielu, konopi, a także (w zakresie pH 6,1-6,5) tytoni ciemnych i Burley oraz kukurydzy. Generalnie przyjmuje się, że optymalny zakres odczynu dla większości roślin mieści się w przedziale pH 5,6–7,2 czyli od lekko kwaśnego do obojętnego.

W tym zakresie pH jest też najlepsza przyswajalność większości składników, głównie makroelementów (w tym fosforu) oraz molibdenu. Nieodpowiedni, ale dominujący w krajowych realiach, kwaśny odczyn gleb (pH poniżej 5,0) jest często główną przyczyną uniemożliwiającą uzyskanie wysokich plonów. 

W celu odkwaszenia gleby i uzyskania optymalnego odczynu niezbędny jest zabieg wapnowania. Wapń (również magnez) nie tylko zmniejsza zakwaszenie, ale wpływa  korzystnie na właściwości gleb, decydujące o ich żyzności i urodzajności. Należy dodać, że właściwy odczyn jest podstawą tworzenia struktury gruzełkowatej gleb mineralnych, gdyż wapń, magnez i próchnica są lepiszczem tworzącym gruzełki gleby.

W takiej glebie są właściwe stosunki powietrzno-wodne, rozwijają się też pożyteczne mikroorganizmy. Gleby zwięzłe rozluźniają się, a więc stają się łatwiejsze w uprawie, zaś lekkie zwięźlejsze. W tym celu konieczne jest także wnoszenie do gleby substancji organicznych w postaci nawozów naturalnych i organicznych, z których w wyniku mikrobiologicznych przemian (mineralizacji i humifikacji) powstają związki mineralne i próchniczne.

W takich warunkach namnaża się pożądana w tym procesie próchnico- i strukturotwórcza mikroflora, głównie bakterie, tworzące tzw. próchnicę słodką. W glebach kwaśnych, pozbawionych węglanu wapnia tworzy się (w wyniku działalności grzybów) „próchnica kwaśna”, z przewagą kwasów fulwowych, mających mniejsze możliwości tworzenia stabilnej gruzełkowatej struktury.

Zalety stosowania nawozów wapniowych można scharakteryzować następująco:

  • wapń odkwasza glebę i umożliwia uzyskanie optymalnego dla wzrostu i rozwoju roślin odczynu i stabilnej gruzełkowatej struktury. W takiej glebie są właściwe relacje powietrzno-wodne, z korzyścią dla rozrostu systemu korzeniowego i rozwoju roślin,
  • wapnowanie gleb kwaśnych zwiększa przyswajalność większości składników pokarmowych z gleby i wnoszonych nawozów, zwłaszcza makroelementów i molibdenu,
  • wapń ogranicza lub eliminuje z gleb kwaśnych dostępność niepożądanych dla plonu i jakości roślin metali ciężkich, głównie kadmu i ołowiu, jak też toksyczne działanie wolnych związków glinu, manganu i żelaza, które uszkadzają włośniki korzeni i utrudniają pobieranie wody i składników pokarmowych,
  • wapń osłabia zakwaszający wpływ stosowanych nawozów mineralnych, zwłaszcza azotowych (siarczan amonu, mocznik, saletra amonowa, RSM),
  • ułatwia uprawę gleb zwięzłych, które stają się luźniejsze i wcześniej obsychają wiosną. Z kolei na glebach lżejszych próchnica i wapń, zwiększają pojemność wodną i kompleks sorpcyjny gleb, co przeciwdziała wymywaniu składników  i zwiększa ich przyswajalność.
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.