W Woli Baranowskiej w woj. podkarpackim uruchomiono terminal cargo dla ukraińskiego zboża 

Fot. mw

W Woli Baranowskiej, 200 km od granicy z Ukrainą, uruchomiony został pierwszy w Polsce towarowy terminal kolejowy obsługujący tranzyt towarów, w tym zbóż, z Ukrainy. Otworzyła go spółka Treeden Group, międzynarodowy operator logistyczny świadczący swoje usługi głównie w krajach WNP oraz w Polsce. Informację przekazał portal Latifundist.com, opierając ją na wpisie, który opublikował na swoim profilu FB Oleksandr Laneckij, dyrektor UAB Friendly Avia Support.

„Nowy zautomatyzowany terminal będzie pełnił funkcję składu celnego. Położona na głębokości prawie 200 km w Polsce unikalna stacja Wola Baranowska posiada tory dojazdowe zarówno szerokotorowe (z Ukrainy), jak i wąskotorowe. Co pozwala na połączenie polskich portów, systemu kolejowego Ukrainy z portami zachodnioeuropejskimi i polskimi/niemieckimi/bałtyckimi” – czytamy w informacji Latifundist. 

Nowy terminal będzie mógł jednocześnie przyjąć do rozładunku/załadunku 3 pełne składy. Zautomatyzowany system rozładunku i załadunku przyspieszy operacje przeładunku ładunków 3-5 razy w porównaniu do prostych platform znajdujących się w pobliżu. 

Terminal może przyjąć zboże, materiały budowlane, nawozy i inne ładunki. Wyposażony jest w:

  • windę na 5 silosów po 4 tys. ton każdy 
  • zautomatyzowany magazyn składowania podłogowego, w tym ładunków masowych o powierzchni 4500 m2
  • otwartą platformę do przechowywania kontenerów morskich.

Projekt wart kilkadziesiąt milionów euro został zrealizowany przez polskiego inwestora prywatnego przy wsparciu środków unijnych. Dyr. Laneckij zwraca uwagę na fakt, że projekt rozpoczął się już w 2016 r., ale 6 lat trwały procedury prawne: uzgodnienia z PKP, uzyskiwanie pozwolenia na budowę itp. Można tylko domniemywać, jak dużą pozytywną rolę odegrałby ten terminal, gdyby został uruchomiony przed rokiem 2022. 

2 KOMENTARZE

  1. No niestety muszę stwierdzić duży błąd w artykule ponieważ terminal znajduje się w miejscowości Knapy przy LHS Wola Baranowska jako nazwa firmy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj