Przeładunki Portu Morskiego w Kołobrzegu w trzecim kwartale 2023 roku wzrosły o przeszło 52% r/r. Jest to przede wszystkim zasługa wznowienia przeładunków zboża.
Jak informuje serwis Rynek Infrastruktury, wymienionym okresie w porcie w Kołobrzegu przeładowano 73 tys. ton ładunków wobec 48 tys. ton w analogicznym okresie 2022 roku. Połowę przeładowywanych towarów stanowiło zboże, przede wszystkim kukurydza i jęczmień.
– Ponad 50% przeładunków przypada na zboże, które powróciło do kołobrzeskiego portu po blisko trzy miesięcznej przerwie spowodowanej zamieszaniem związanym z ograniczeniem przeładunków ukraińskiego zboża do zaledwie kilku wybranych polskich portów, kiedy to pominięto Kołobrzeg – informuje Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg.
– Daliśmy świadectwo temu, że jesteśmy nieprzewidywalni w swoich działaniach jako państwo, przez co budowanie długookresowych relacji biznesowych jest postrzegane jako ryzykowne, skoro jedno rozporządzenie może wywrócić wszystko do góry nogami – komentował w rozmowie z “Rynkiem Infrastruktury” Artur Lijewski, prezes zarządu ZPMK.