W jaką gaśnicę wyposażyć kombajn i jaka jest kara za jej brak?

fot. mw

Trwają żniwa i niestety często w tym okresie słyszymy o pożarach maszyn pracujących na polach. Jednakże spalenie kombajnu to nie jedyna kara, jaka może w skrajnym przypadku spotkać właściciela takiego sprzętu, bowiem za brak gaśnicy w kombajnie przewidziany jest mandat karny, a w razie pożaru możemy zapomnieć o odszkodowaniu za straty.

Maszyny pracujące w dużym zapyleniu, takie jak chociażby kombajny zbożowe, narażone są na wysokie ryzyko pożaru. Warto zatem dla własnego bezpieczeństwa posiadać gaśnicę, ponieważ w niektórych przypadkach, jeśli zarzewie ognia zostanie zauważone odpowiednio szybko, uda się uniknąć większych strat.

Jak możemy przeczytać na stronie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, nie ma szczegółowych wytycznych w zakresie wyposażenia w gaśnice kombajnów zbożowych. Jednakże gaśnica 2 kg wymagana jest przez przepisy o ruchu drogowym, a dodatkowa 6 kg proszkowa ABC to gaśnica wymagana dla pojazdów ciężarowych i wielkogabarytowych.

Takie wymagania – czyli GP 2 + GP 6 stosowane są również jako minimum przez towarzystwa ubezpieczeniowe aby w ogóle rozpocząć rozmowę o ubezpieczeniu. Strażacy zalecają dodatkowo umieszczenie na kombajnie łopaty i tłumicy, które w przypadku zapalenia się ścierniska są narzędziami wprost nieocenionymi.

Ponadto warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w przypadku kontroli drogowej i stwierdzenia przez policję, że maszyna nie posiada gaśnicy, kierującemu grozi mandat w wysokości do 500 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności