fbpx
Strona głównaTechnikaMaszyny używaneUżywane maszyny spoza Unii Europejskiej muszą być poddane kontroli... fitosanitarnej

Używane maszyny spoza Unii Europejskiej muszą być poddane kontroli… fitosanitarnej

Prawdopodobnie nie każdy o tym wie, ale używane maszyny rolnicze i leśne importowane z obszarów nienależących do Unii Europejskiej, poza Szwajcarią, przed wprowadzeniem je na terytorium Wspólnoty muszą zostać poddane kontroli fitosanitarnej.

Wynika to z faktu, że import tego typu maszyn obarczony jest ryzykiem przeniesienia agrofagów, które mogą zaszkodzić uprawom rolnym lub terenom leśnym. Z tego też względu istnieje obowiązek poddania maszyny kontroli fitosanitarnej i zaopatrzenia jej w świadectwo fitosanitarne wydane przez służbę ochrony roślin państwa eksportującego.

Ponadto importowane maszyny z, jak czytamy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, “państw trzecich innych niż Szwajcaria” muszą  być czyste.

– Należy złożyć urzędowe oświadczenie, że maszyny lub pojazdy są oczyszczone i wolne od
gleby i pozostałości roślin – czytamy w dokumencie.

Obecnie najpopularniejszym kierunkiem poza UE z którego przyjeżdżają do nas maszyny rolnicze jest Wielka Brytania.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.