fbpx
Strona głównaTechnikaMaszyny używaneUżywane maszyny spoza Unii Europejskiej muszą być poddane kontroli... fitosanitarnej

Używane maszyny spoza Unii Europejskiej muszą być poddane kontroli… fitosanitarnej

Prawdopodobnie nie każdy o tym wie, ale używane maszyny rolnicze i leśne importowane z obszarów nienależących do Unii Europejskiej, poza Szwajcarią, przed wprowadzeniem je na terytorium Wspólnoty muszą zostać poddane kontroli fitosanitarnej.

Wynika to z faktu, że import tego typu maszyn obarczony jest ryzykiem przeniesienia agrofagów, które mogą zaszkodzić uprawom rolnym lub terenom leśnym. Z tego też względu istnieje obowiązek poddania maszyny kontroli fitosanitarnej i zaopatrzenia jej w świadectwo fitosanitarne wydane przez służbę ochrony roślin państwa eksportującego.

Ponadto importowane maszyny z, jak czytamy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, “państw trzecich innych niż Szwajcaria” muszą  być czyste.

– Należy złożyć urzędowe oświadczenie, że maszyny lub pojazdy są oczyszczone i wolne od
gleby i pozostałości roślin – czytamy w dokumencie.

Obecnie najpopularniejszym kierunkiem poza UE z którego przyjeżdżają do nas maszyny rolnicze jest Wielka Brytania.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]