fbpx

Ukraińcy uczą się standardów unijnych w Polsce 

Przedstawiciele ukraińskiego Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej byli gośćmi polskiej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wizyta poświęcona była przede wszystkim dostosowaniu ukraińskiego nasiennictwa do standardów UE.  

Przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa rolnictwa gościli w Polsce w ramach przygotowań Ukrainy, dostosowujących jej prawodawstwo do standardów Unii Europejskiej. Ponieważ w interesie Polski leży, aby Ukraina uzyskując dostęp do rynku UE, spełniała obowiązujące w Unii wysokie wymagania oraz żeby zostały zachowane wszystkie zasady uczciwej konkurencji, PIORiN pokazał Ukraińcom strukturę i działalność Inspekcji oraz umożliwił zapoznanie się z polskim i unijnym systemem stanowienia prawa oraz zmianami w przepisach nasiennych wprowadzonymi od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 

 Jak informuje PIORiN, ukraińska delegacja odwiedziła również Referencyjne Laboratorium Nasienne, gdzie poznała organizację i zasady działania laboratorium ISTA wraz z najważniejszymi wymaganiami akredytacyjnymi.  Natomiast Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu przedstawił reguły oceny materiału siewnego, zgodne z system krajowym i OECD. Nie zabrakło również prezentacji poświęconej działalności kontrolnej w obrocie nasionami oraz w zakresie upraw GMO. 

 Z krajowym systemem rejestracji odmian goście zapoznali się w Centralnym Ośrodku Badania Roślin Uprawnych, którego pracownicy przybliżyli procedurę od zgłoszenia odmiany, poprzez badania, podjęcie decyzji i utrzymanie odmiany na Krajowej Liście aż do jej wygaśnięcia lub skreślenia. 

źródło: PIORiN 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.