Utrzymać wsparcie do hodowli kóz i owiec

Komitety Copa i Cogeca popierają apele  posłów do Parlamentu Europejskiego o wsparcie poprzez Wspólną Politykę Rolną unijnych hodowców owiec i kóz.

W szczególności posłowie do PE chcą przynajmniej utrzymać dobrowolną pomoc związaną z produkcją dla hodowców owiec i kóz, zwiększyć płatności rolnośrodowiskowe na pastwiska wykorzystywane do wypasu owiec i kóz oraz lepiej wspierać rolników, którzy robią więcej w zakresie dobrostanu zwierząt.

Copa i Cogeca podkreślają korzyści płynące z tego sektora dla utrzymania różnorodności biologicznej i utrzymania obszarów wiejskich przy życiu, wskazując, że 70% obszarów z naturalnymi utrudnieniami jest wypasanych przez owce w UE.

– Ale przed tym  sektorem stoi wiele wyzwań, a dochody pozostają kruche. Ważne jest, aby rynek był zrównoważony, a producenci mieli wystarczającą ilość pieniędzy, aby móc produkować. Silne wsparcie za pośrednictwem WPR ma zasadnicze znaczenie dla tego sektora. UE musi zapewnić, że wydatki w ramach WPR w przyszłym budżecie UE zostaną co najmniej utrzymane – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.

Źródło: Copa – Cogeca