fbpx

Nieoczekiwany zwrot akcji: Węgrzy zadowoleni z muzułmańskich imigrantów w Europie

Wzrost liczby muzułmanów w Europie to dobra wiadomość dla węgierskich hodowców owiec – nie tylko są w stanie sprzedać więcej jagnięciny za dobrą cenę, ale wręcz otworzył się przed nimi nowy rynek.

Węgierska jagnięcina ma najwyższą w Europie cenę skupu – informuje portal Agrarszektor . Tymczasem zbieg w czasie chrześcijańskiej Wielkanocy i muzułmańskiego Ramadanu jeszcze tę cenę podbił.

– Cena zakupu żywej jagnięciny o wadze 20–24 kilogramów wynosi około 2000 HUF i spada o około 50 HUF wraz ze wzrostem masy zwierzęcia” – informuje portal cytując znanego węgierskiego hodowcę owiec Mátyása Holló. – Nie tylko cena jest dobra, ale obecnie na rynku nie ma problemów ze sprzedażą. Głównym powodem jest to, że w tym roku Wielkanoc i Ramadan nakładają się na siebie , co może oznaczać zwiększony popyt nie tylko ze strony (chrześcijańskich) Włoch, (…) ale także ze Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Austrii i Holandii, gdzie żyje znacząca społeczność muzułmańska”.

Dobre perspektywy rozwoju branży są jednak ograniczane przez brak pasz wynikający z zeszłorocznej suszy, opóźnienia w wypłacie dotacji, brak rąk do pracy i brak następców w gospodarstwach. Dlatego György Kiss, wiceprezes ds. produkcji Węgierskiego Związku Hodowli Owiec i Kóz mówi: „przestrzegam przed hurraoptymizmem”.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.