fbpx

Ukraińskim zbożem handlują zorganizowane grupy przestępcze 

Na Ukrainie funkcjonuje równoległy handel zbożem za pośrednictwem sieci przestępczych, które przeprowadzają niezwykle zyskowne transakcje za pośrednictwem utworzonych do tego celu podmiotów, dla których głównymi szlakami transportowymi są Rumunia, Węgry, Bułgaria i Polska – informuje portal InfoSecurity24. 

Jak informuje Portal InfoSecurity24.pl na Ukrainie zbożem handlują przestępcy – ustalili to dziennikarze z portali śledczych Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), RISE Project (Rumunia) we współpracy ze Slidstvo (Ukraina).  

Za pośrednictwem setek firm-widm, które powstały dopiero po wybuchu wojny, zorganizowane grupy przestępcze przeprowadzają niezwykle zyskowne transakcje korzystając ze szlaków przez Rumunię, Bułgarię, Węgry i Polskę.  

Z dokumentów uzyskanych przez dziennikarzy wynika, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy od rozpoczęcia wojny prawie połowa zboża trafiającego do Rumuni i Węgier została sprzedana przez ukraińskie firmy-widma, oskarżone o przestępstwa gospodarcze. 300 z nich jest obecnie kontrolowanych przez służby ukraińskie. “80 firm z tych 300 dostarczyło co najmniej 1,7 mln ton zboża do firm w Rumunii oraz do kilku firm na Węgrzech i w Czechach – łączna wartość tych produktów wyniosła 495 mln dolarów, czyli prawie połowę z sumy miliarda dolarów eksportu zboża z Ukrainy do Rumunii w omawianym okresie” – czytamy w artykule InfoSecurity24.pl 

Jedną z takich firm jest Talstaktiv, założona w 2021 r. ale już wówczas, zdaniem ukraińskich prokuratorów, w celu zalegalizowania przestępstwa. Firma ta “wyeksportowała w latach 2021 i 2022 produkty rolne o wartości ponad 150 mln dolarów do dwóch węgierskich firm The Mark Global i Borko Trade – te zostały zamknięte przez sąd w Budapeszcie za nieprzedstawienie dokumentów finansowych. Pomimo formalnej likwidacji prowadziły one jednak nadal działalność. W latach 2021-2022 firma The Mark Global zaimportowała z Talstaktiv i innych firm: 283 transporty zboża o wartości 157 mln dolarów, a Borko Trade sprowadził zboże i olej słonecznikowy o wartości 336 mln dolarów. Prokuratorzy twierdzą, że z samych transakcji Borko Trade w roku 2022 roku państwo ukraińskie straciło około 20 mln dolarów z tytułu niezapłaconych podatków. Oficjalnie węgierskim władzom nie udało się zweryfikować kto jest jej oficjalnym właścicielem” – czytamy w InfoSecurity24.pl 

“Czynności w tej sprawie (przestępstw w eksporcie zboża) są prowadzone przez Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy, we współpracy ze SBU w ramach dochodzenia, które rozpoczęło się we wrześniu 2022 roku. W jego trakcie skonfiskowano z terminali portu w Odessie dziesiątki tysięcy ton zboża. Niektóre z tych firm zakwestionowały te konfiskaty i toczą się procesy sądowe. Według ukraińskich śledczych, w te procedery zaangażowanych jest kilku wysokich rangą urzędników, w tym zastępca szefa jednego z wydziałów Państwowej Służby Celnej oraz osoby z kierownictwa Odeskiej Służby Celnej” – informuje InfoSecurity24.  

Przestępczy proceder wspierany jest przez wszechobecną korupcję na najwyższych szczeblach biznesu i polityki: Oleg Bachmatiuk, właściciel agroholdingu Ukrlandfarming znajdującego się w pierwszej 5 TOP 100 ukraińskich holdingów rolnych, posiadającym (wg informacji portalu InfoSecurity) 670 000 hektarów ziemi (wg portalu Latifundist “jedynie” 460 tys. ha.) jest obecnie poszukiwany listem gończym pod zarzutem korupcji – miał on wręczyć łapówkę w wysokości 21 mln euro i 5,5 mln dolarów Romanowi Nasirowi, byłemu szefowi Państwowej Służby Podatkowej oraz jego doradcy. 

Sprawdziliśmy w portalu Latifundist: “Grupa spółek Ukrlandfarming jest jednym z największych holdingów rolnych Ukrainy, założonym w 2007 roku. Grupa jest zarejestrowana na Cyprze w formie spółki akcyjnej pod nazwą UKRLANDFARMING PLC. Ukrlandfarming jest członkiem Federacji Pracodawców Ukrainy, Ukraińskiej Konfederacji Rolniczej, Ukrmyasoprodukt, Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu oraz Rady Biznesu USA-Ukraina. Nie trzeba tłumaczyć, że są to organizacje posiadające znaczenie i wpływy. 

W Radzie Najwyższej Ukrainy powołano komisję do zbadania przestępczego procederu w handlu zbożem. Ustaliła ona, że “ponad połowa eksporterów nie złożyła żadnego zgłoszenia celnego. W przypadkach, w których zostały złożone, zostały przetworzone szybko, maksymalnie w ciągu 90 minut od otrzymania, przy czym jedno zgłoszenie celne zostało rozpatrzone w ciągu zaledwie dziewięciu minut. Jak dodano w raporcie, celnicy nie są w stanie przeprowadzić jakiejkolwiek kontroli w tak krótkim czasie” – czytamy w artykule. Zdaniem przewodniczącego komisji Jarosława Żeleźniaka to właśnie przestępczy charakter handlu zbożem powoduje, że “ukraińska kukurydza jest tak tania, a przez to tak kontrowersyjna na rynku europejskim”.   

Cały artykuł InfoSecurity24.pl dostępny jest pod linkiem https://infosecurity24.pl/za-granica/jak-przestepcy-zarabiaja-na-eksporcie-ukrainskiego-zboza 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.