fbpx

To Unia Europejska ma kontrolować unijny rynek, nie Ukraina

To Unia Europejska ma kontrolować unijny rynek, nie Ukraina. Skoro Unia Europejska nie chce się wywiązywać z tego zadania, będziemy to robić samodzielnie jako Polska – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus po spotkaniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE.

Podczas spotkania z dziennikarzami minister Robert Telus mówił o dwóch najważniejszych z punktu widzenia Polski tematach obrad Agrifish: “Prawie o odbudowie przyrody” (Nature Restoration Law) i handlu z Ukrainą.

– Dyskusja o odnowie środowiska nie może być prowadzona tylko w “kręgach środowiskowych”, muszą być w nią włączone również środowiska rolnicze – powiedział Robert Telus. – Jest taki pomysł w Unii Europejskiej, żeby zalać wodą ok. 4% gruntów; w Polsce byłoby to ok. 700 tys. ha. A do tych 4% należy dołączyć kolejne 4 pod ugorowanie. My się na to nie zgadzamy, jest to dla nas nie do przyjęcia.

Drugim najważniejszym dla Polski punktem obrad był zakaz importu zbóż z Ukrainy, nieprzedłużony przez KE. Minister Telus przekazał, że Polska jest rozczarowana i zaniepokojona tą decyzją.

– Korytarze solidarnościowe w czasie zakazu dobrze działały: przed wprowadzeniem zakazu przez granice wszystkich 5 krajów graniczących z Ukrainą przejechało tranzytem 2,6 mln ton zboża, a po wprowadzeniu zakazu 3,4 mln ton zboża. – mówił minister Telus. – To pokazuje, że zboże jechało tam, gdzie jest potrzebne. My chcemy, by produkty ukraińskie jechały tam, gdzie jechały przed wojną. Już drugi sezon zboże tam trafia w mniejszym procencie. Jeśli tam zacznie brakować żywności, zacznie się migracja. – mówił Telus. – Nie wiem czemu biurokraci z Brukseli tego nie widzą.

Robert Telus zwrócił też uwagę na fakt, że od południa do Europy, wjeżdża zboże rosyjskie, co sprawia, że w Europie zboża jest coraz więcej, a w krajach, gdzie było sprzedawane przed wojną. Jeśli Unia Europejska nie zareaguje, zdestabilizuje to sytuację na świecie.

Minister Telus powiedział, że na wprowadzenie przez Polskę zakazu importu zbóż zdecydowanie negatywnie zareagował tylko niemiecki minister rolnictwa, natomiast pozostali ministrowie podkreślali konieczność wypracowania mechanizmów “na przyszłość”, bo jednostronne działania nie są dobre. Minister podkreślił, że takie mechanizmy muszą chronić rolnictwo europejskie po wejściu Ukrainy do UE. Przypomniał, że każdy kraj wchodzący do Unii musiał spełnić pewne warunki, że rynki “starej” UE nie były w pełni otwarte dla produktów z państw kandydujących.

Robert Telus skomentował też decyzję Komisji Europejskiej, że Ukraina ma wypracować mechanizmy kontroli eksportu do państw UE.

– Unia oddała swoje zadania Ukrainie. To Unia Europejska ma kontrolować unijny rynek, nie Ukraina. My nie jesteśmy zadowoleni z tego rozwiązania, nie zgadzamy się z tym – powiedział minister. – Skoro Unia Europejska nie chce się wywiązywać z tego zadania, będziemy to robić samodzielnie jako Polska.

Pytany o to, czy Polska obawia się reakcji Komisji Europejskiej minister Telus odpowiedział: “Nie, bo dla nas najważniejszy jest interes polskiego rolnika a nie widzimisię Brukseli. I mówię to tu, w Brukseli”

Robert Telus został też zapytany o ocenę wypowiedzi wiceministra rolnictwa Ukrainy Tarasa Kaczki. Powiedział, że nie będzie komentował tych słów z uwagi na osobę Kaczki.

– Nie będę komentował słów, które padły z ust takiego człowieka – powiedział minister Telus.

Więcej: Newsroom Europa

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. ZAMKNĄĆ CAŁKOWICIE GRANICĘ,
    FRANCUZI I HISZPANIA CHCĄ SOLIDARNOŚCI,,
    TO NIECH NAJPIERW SOLIDARNIE ODBLOKUJĄ, NALEŻNE POLSCE PIENIĄDZE Z UNI,,
    WTEDY MOŻEMY ROZMAWIAĆ O SOLIDARNOSCI !!!!!
    COŚ TO BARDZO SPOWSZEDNIAŁO 🤔🤔🤔

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.