Przy braku opadów atmosferycznych, opóźnieniach z zerwaniem ścierniska lub przy niestarannym wykonaniu tego zabiegu może dojść do znacznego przesuszenia i tak już suchej gleby.
Zaniedbania przy uprawie ścierniska skutkują pogorszeniem parametrów glebowych, które mogą negatywnie wpływać na roślinę następczą. Przy braku opadów atmosferycznych, względnie przy opóźnieniach z zerwaniem ścierniska lub przy niestarannym wykonaniu tego zabiegu może dojść do znacznego przesuszenia gleby. Będzie to skutkowało słabym zaopatrzeniem rośliny następczej w wodę.
Dodatkowo źle rozdrobniona słoma wpływa negatywnie na siewy i wschody roślin ozimych. Jednakże samo rozdrobnienie i wymieszanie z glebą nie jest wystarczającym działaniem. Niezbędne jest przyspieszenie rozkładu resztek pożniwnych. W tym celu stosujemy nawożenie azotem.
Prawidłowa uprawa ścierniska jest zabiegiem bardzo ważnym dla przyszłych roślin, dlatego powinna być wykonana z należytą dokładnością i jak najszybciej po zbiorze roślin.
Równomierne rozdrobnienie resztek pożniwnych oraz dobre ich wymieszanie z glebą zapobiega tworzeniu się tzw. słomiastej maty, która nie tylko absorbuje wodę, ale również w znacznym stopniu ogranicza wschody rośliny następczej. Szybkie wykonanie uprawy pożniwnej ma za zadanie podcięcie ścierniska, przerwanie parowania z gleby oraz przyspiesza kiełkowanie nasion, które osypały się podczas zbioru.
Odpowiednie zarządzanie ścierniskiem wpływa w istotny sposób na wysokość plonów rośliny następczej oraz warunkuje w znacznym stopniu koszty jej uprawy. Działania te mają na celu takie przygotowanie stanowiska, aby umożliwić siew kolejnych roślin w optymalnym terminie agrotechnicznym, w odpowiednio przygotowaną i nieprzesuszoną glebę, co zapewni prawidłowe wschody i dobre warunki do wzrostu młodych siewek.
Fragment artykułu “Prawidłowa uprawa ścierniska” autorstwa dr Ryszarda Brodowskiego z UPL, który ukazał się w lipcowo-sierpniowym wydaniu Wiadomości Rolniczych Polska.