fbpx
Strona głównaUprawaRzepakSusza - jak uprawić ściernisko? Błędy w uprawie przesuszają glebę

Susza – jak uprawić ściernisko? Błędy w uprawie przesuszają glebę

Przy braku opadów atmosferycznych, opóźnieniach z zerwaniem ścierniska lub przy niestarannym wykonaniu tego zabiegu może dojść do znacznego przesuszenia i tak już suchej gleby.

Zaniedbania przy uprawie ścierniska skutkują pogorszeniem parametrów glebowych, które mogą negatywnie wpływać na roślinę następczą. Przy braku opadów atmosferycznych, względnie przy opóźnieniach z zerwaniem ścierniska lub przy niestarannym wykonaniu tego zabiegu może dojść do znacznego przesuszenia gleby. Będzie to skutkowało słabym zaopatrzeniem rośliny następczej w wodę.

Dodatkowo źle rozdrobniona słoma wpływa negatywnie na siewy i wschody roślin ozimych. Jednakże samo rozdrobnienie i wymieszanie z glebą nie jest wystarczającym działaniem. Niezbędne jest przyspieszenie rozkładu resztek pożniwnych. W tym celu stosujemy nawożenie azotem.

Prawidłowa uprawa ścierniska jest zabiegiem bardzo ważnym dla przyszłych roślin, dlatego powinna być wykonana z należytą dokładnością i jak najszybciej po zbiorze roślin.

Równomierne rozdrobnienie resztek pożniwnych oraz dobre ich wymieszanie z glebą zapobiega tworzeniu się tzw. słomiastej maty, która nie tylko absorbuje wodę, ale również w znacznym stopniu ogranicza wschody rośliny następczej. Szybkie wykonanie uprawy pożniwnej ma za zadanie podcięcie ścierniska, przerwanie parowania z gleby oraz przyspiesza kiełkowanie nasion, które osypały się podczas zbioru.

Odpowiednie zarządzanie ścierniskiem wpływa w istotny sposób na wysokość plonów rośliny następczej oraz warunkuje w znacznym stopniu koszty jej uprawy. Działania te mają na celu takie przygotowanie stanowiska, aby umożliwić siew kolejnych roślin w optymalnym terminie agrotechnicznym, w odpowiednio przygotowaną i nieprzesuszoną glebę, co zapewni prawidłowe wschody i dobre warunki do wzrostu młodych siewek.

Fragment artykułu “Prawidłowa uprawa ścierniska” autorstwa dr Ryszarda Brodowskiego z UPL, który ukazał się w lipcowo-sierpniowym wydaniu Wiadomości Rolniczych Polska.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.