fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinStan plantacji zbóż – silne zaatakował mączniak prawdziwy zbóż i traw

Stan plantacji zbóż – silne zaatakował mączniak prawdziwy zbóż i traw

Sprawca mączniaka prawdziwego zbóż i traw poraża już w temperaturze ok. 5°C. Intensywne infekcje, które obecnie obserwujemy są na ogół efektem sprzyjających jego rozwojowi warunków pogodowych i jednocześnie najczęściej brakiem jesiennej ochrony.

Od jesieni pogoda stwarzała dogodne warunki dla rozwoju patogenów chorobotwórczych. W listopadzie i grudniu ub. r. dało się zauważyć silne porażenie mączniakiem prawdziwym zbóż i traw zwłaszcza w plantacjach mocniej rozwiniętych. Plantacje z terminów późniejszych nie nosiły wówczas oznak chorobowych. Obecnie także w nich mączniak prawdziwy zbóż i traw jest mocno widoczny.

Obserwujemy zarówno młode jak i starsze infekcje. Pierwsze są w postaci kłaczkowatych, białych plam złożonych z grzybni, trzonków i zarodników konidialnych. Ciemniejsze, szarobruntane naloty to starsze infekcje. Niestety w plantacjach niechronionych mączniak wręcz „zjada” zboża.

W takich plantacjach na przedwiośniu, jak tylko będzie możliwy wjazd w pole należy przeprowadzić zabieg fungicydem. W niskich temperaturach, od 5°C do zwalczania mączniaka prawdziwego zbóż i traw wykorzystać można fungicydy z grupy morfolin, np. fenpropidynę oraz quinozololin, np. proquinazid. Przy stosowaniu mieszanin dla skuteczności zabiegu zwalczania temperatury nie powinny być jednak niższe niż 6-7°C. Od fazy strzelania w źdźbło, gdy jest jeszcze chłodno sięgnąć można po mieszaniny z  imidazolami, np. prochlorazem czy z ketoaminami, np. spiroksaminą. Gdy temperatury przejdą próg 10°C sięga się po triazole. Zabieg powinien być wykonywany na rośliny wolne od rosy i najlepiej w pochmurne dni (nie w pełnym słońcu).

Próg ekonomicznej szkodliwości mączniaka prawdziwego zbóż i traw
  • jęczmień – 25–35 proc .roślin z pierwszymi objawami choroby – widoczne są pojedyncze, białe skupienia nalotu grzybni w fazie krzewienia;
  • pszenica, pszenżyto, żyto – 50–70 proc. roślin z pierwszymi objawami choroby w fazie krzewienia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.