fbpx

Srebrny medal Targów Agritechnica dla Amazone za system dozowania ŚOR podczas oprysku

Komisja innowacji DLG (Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego) ogłosiła laureatów nagrody Innovation Award Agritechnica 2022. Firma Aazone została wyróżniona srebrnym medalem za nowy system bezpośredniego zasilania DirectInject. DirectInject umożliwia szybkie, elastyczne i zależne od zapotrzebowania dodawanie środków ochrony roślin podczas oprysku.

Wymagania w zakresie ochrony roślin stawiane rolnikom i sprzętowi stale rosną. Ważnym punktem jest tu elastyczność wyboru środków ochrony roślin w polu. Z punktu widzenia upraw często konieczne jest reagowanie specyficznymi produktami i środkami jedynie w konkretnych, wydzielonych obszarach. Istnieją też różne obowiązki związane z chronionymi strukturami i wodami powierzchniowymi, które rolnik musi uwzględniać wybierając środki ochrony roślin. Wymagania te dotyczą elastyczności w ochronie roślin i stoją w sprzeczności z rozwojem strukturalnym w kierunku opryskiwaczy polowych o wyższej wydajności powierzchniowej oraz bardziej ekonomicznej pracy.

Budowa systemu

Amazone poprzez System DirectInject po raz pierwszy wprowadza na rynek system bezpośredniego dozowania środków ochrony roślin rozwiązujący opisany konflikt interesów. Środki ochrony roślin można dozować lub nie podczas aplikacji, w zależności od zapotrzebowania. Szczegółową cechą DirectInject w porównaniu z konwencjonalnymi systemami jest szybki czas reakcji w procesie zasilania i kompletna integracja z obiegiem cieczy roboczej oraz systemem obsługi opryskiwacza polowego.

Dzięki DirectInject można reagować indywidualnie w określonych miejscach na potrzeby uprawianej rośliny, jak również oszczędzić na środkach ochrony roślin i dodatkowych przejazdach opryskiwaczem polowym. Pozwala to zaoszczędzić czas, koszty i troszczyć się o środowisko.

Zbiornik DirectInject z mechanicznym mieszadłem, fot. materiały prasowe

DirectInject składa się z dodatkowego zbiornika mieszczącego 50 l z odpowiednią techniką dozowania, umieszczonego z prawej strony maszyny w schowku opryskiwacza UX 01 Super. Dzięki temu zbiornik jest bardzo łatwo dostępny i bezpieczny do napełnienia. Dzięki integracji komponentów w schowku wszystkie podzespoły są ponadto optymalnie zabezpieczone.

Wielką zaletą tej technologii jest to, że DirectInject może pracować z nierozcieńczonym środkiem ochrony roślin. Mieszadło mechaniczne gwarantuje, że środki ochrony roślin mające tendencję do rozwarstwiania się są utrzymywane w stanie jednorodnym.

Stosowanie w polu

Jeżeli operator opryskiwacza polowego np. na określonej powierzchni stwierdzi, że znajdują się tam niepożądane chwasty, może on aktywować dozowanie DirectInject naciskając przycisk w kabinie. Do cieczy roboczej ze zbiornika głównego jest wtedy dozowany dodatkowy produkt ze zbiornika DirectInject. Dwuprzewodowy system rozwiązuje problem optymalnej reakcji występujący w systemach konwencjonalnych. W drugim przewodzie cieczy w belce polowej znajduje się wstępnie zmieszana ciecz robocza ze zbiornika głównego oraz środka ochrony roślin ze zbiornika DirectInject.

Schemat działania systemu, fot. materiały prasowe

Po aktywacji wtrysku bezpośredniego mieszanka jest dozowana przez wiele miejsc zasilania w belce polowej poprzez korpusy z rozpylaczami. Te krótkie drogi cieczy bezpośrednio w belce polowej prowadzą do krótkich czasów reakcji na polu. Dzięki wysokociśnieniowej cyrkulacji DUS pro ciecz robocza w przewodzie ma zawsze wyregulowane ciśnienie oprysku, nawet gdy rozpylacze są zamknięte. Po włączeniu bezpośredniego zasilania cyrkulacja ta zostaje zamknięta, dzięki czemu ciecz robocza ze zbiornika głównego nie miesza się z produktem ze zbiornika DirectInject.

Źródło: Amazone

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.