fbpx

Sankcje karne i cofnięcie dopłat za wypalanie traw

Wypalanie traw jest nie tylko niezgodne  z przepisami i powoduje sankcje karne, ale również skutkuje zmniejszeniem lub utratą dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wbrew powszechnej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie tylko nie poprawia jakości gleby, ale również w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed wypalania.

Sankcje karne

Zakaz wypalania traw określony został w ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1336, z późn. zm.). Zgodnie z art. 130a ustawy o ochronie przyrody kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych. W razie ukarania za wykroczenie można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z przepisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Wypalanie traw to ryzyko zmniejszenia lub utraty dopłat

Oprócz wskazanych wyżej sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które może nakładać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy mają obowiązek przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.