fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRSamorząd rolniczy: Dane RNT, RTK i GNSS powinny być udostępniane rolnikom bezpłatnie

Samorząd rolniczy: Dane RNT, RTK i GNSS powinny być udostępniane rolnikom bezpłatnie

Samorząd rolniczy wnioskuje do ministra rolnictwa o podjęcie działań w celu wprowadzenia przepisów umożliwiających nieodpłatne udostępnianie przez głównego geodetę kraju danych korekcyjnych sieciowych RTN, RTK i GNSS dla gospodarstw indywidualnych.

Zdaniem izb rolniczych gospodarstwa indywidualne korzystające z nowoczesnych systemów rolnictwa precyzyjnego na własne potrzeby, nie wykonujące usług, nie powinny ponosić kosztów udostępnienia przez głównego geodetę kraju korekcji sygnału RTN, RTK i GNSS.

– Możliwość bezpłatnego korzystania z tych danych może przekonać rolników do zakupu urządzeń pomiarowych GPS prowadzenia równoległego z autokorektą. Udostępnienie danych korekcyjnych sieciowych RTK, RTN oraz GNSS przyczynia się do poprawy ekonomiki gospodarstw rolnych poprzez obniżenie zużycia paliw i środków produkcji, poprawy działań proekologicznych dzięki równomiernemu i precyzyjnemu zastosowaniu środków ochrony roślin i nawozów oraz poprawy ogólnego wizerunku rolnictwa krajowego jako wysokorozwiniętego – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izby Rolniczych.

Jak ustaliliśmy w sąsiednich krajach np. w Niemczech sygnały takie udostępniane są dla rolników bezpłatnie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.