fbpx

Rosyjskie zboże – tak, ukraińskie – nie. Dlaczego Polska importuje zboże z Rosji?

Unia Europejska nie wprowadziła sankcji na rosyjskie produkty rolno-spożywcze, w tym zboże. Rosja eksportuje je swobodnie i systematycznie powiększa wielkość tego eksportu. Zboże trafia na rynek unijny, a więc także do Polski.  

Unia Europejska nie wprowadziła sankcji na rosyjskie zboże w obawie o bezpieczeństwo żywnościowe. Ale nie wprowadziła też sankcji na zboże ukraińskie – dopiero pod presją Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier zgodziła się na zakaz importu do tych pięciu krajów graniczących z Ukrainą. Ciekawe jest jednak to, że Polsce i pozostałym krajom “koalicji 5” – a właściwie rolnikom tych krajów – w ogóle nie przeszkadza zboże rosyjskie.  

Nie wiemy w tej chwili, ile zboża rosyjskiego zostało zaimportowane do Polski – zwrócimy się z tym pytaniem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Faktem jest jednak, że zboże z Rosji importujemy i nikomu to nie przeszkadza. 

Budzi to jednak słuszne zastrzeżenia Ukraińców. Prezydent Ukraińskiej Konfederacji Rolniczej Leonid Kozaczenko w wywiadzie dla Ukraińskich Wiadomości Narodowych – Agencji Prasowej pyta: dlaczego Polacy zakazują importu ukraińskiego zboża, choć nie przeszkadza im rosyjskie? Czy wytłumaczeniem jest jedynie skala eksportu z obu państw? Skoro Polacy obawiają się importu, niech uważnie monitorują ruch ładunków…  

Uwaga o monitorowaniu ruchu jest zastanawiająca – czyżby przed zakazem importu w Polsce zostawało zboże, które zgodnie z deklaracjami nie miało zostać w naszym kraju? Co sugeruje Kozaczenko? 

Prezydent Ukraińskiej Konfederacji Rolniczej podkreśla jeszcze jedną ważną rzecz: Ukraina kiedyś będzie w Unii Europejskiej, a rolnictwo ukraińskie jest silniejsze od polskiego – dlatego Polacy się boją.  

Że słuszna to uwaga, pisaliśmy już wielokrotnie. Polscy rolnicy mają się czego obawiać, a ich obaw nie rozwieją żadne wymyślane ad hoc dotacje, choćby to były miliardy złotych – bo niemożliwe jest, by rokrocznie z budżetu państwa płynęły do rolników takie kwoty, a i sami rolnicy nie chcą żyć “na proszonym” lecz normalnie zarabiać swoją uczciwą pracą. Kluczem do rozwiązania obecnych i spodziewanych problemów jest ułożenie wzajemnych stosunków z Ukrainą na poziomie międzypaństwowym już teraz – pomimo wojny, która, jak widzimy, nie osłabia znacząco potencjału ukraińskiego rolnictwa. 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

7 KOMENTARZE

  1. Polska produkuje 27,1 mln ton zboża, importuje 5,2 mln ton, razem 32,5 mln ton, konsumpcja zbóż w Polsce szacowana jest na 5,5 mln ton. Skoro jest nadprodukcja to jakie jest uzasadnienie dla importu zbóż z Rosji i innych krajów oraz utrzymywaniem tak wysokiej produkcji ? Skoro czegoś jest za dużo to wstrzymuje się produkcję i zmienia na taką na którą jest popyt To samo dotyczy drobiu, mleka , jaj , mięsa i cukru. + – =0 > , < Eksport ? to po co import ? A powszechnie wiadomo że jest światowa nadprodukcja zbóż !
    Czy polskie rolnictwo jest samowystarczalne ? czy też występują deficyty produkcji niektórych produktów . Dlaczego trzyma się w tajemnicy tak podstawowe dane stanowiące podstawę kształtowania cen i zdrowej ekonomii ? A cena chleba ciągle idzie w górę mimo dampingowych cen ukraińskiej pszenicy ! Tak więc podwyżki płac skutkują podwyżkami cen artkułów spożywczych i pozostałych Totalne wariactwo !!!!

    • Nadprodukcja zbóż w Polsce wynika z chorej polityki UE która wykończyła hodowlę,a druga sprawa to niedoinwestowana struktura portowa.Nasze porty nie wywiozą tego zboża przez rok,a żniwa za 4 miesiące

  2. Dlaczego manipulujecie informacjami? Zboże z Rosji sprowadzają potężne firmy jak Cargil i inne międzynarodowe giganty nie licząc się kompletnie ze zdaniem polskich producentów. Może powinniście zamiast szczuć na rozkaz centrali zza Odry napisać o tysiącach ton rudy tytanu które Ukraina wysyła do Rosji by ta mogła rakiety bojowe produkować??

  3. Jak zaczną produkować w naszych kosztach to już nie będą tak bardzo chcieli do UE. Póki co produkują tanio a sprzedają drogo po wejściu do UE to napewno się zmieni.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.