Rolniku, jeśli chcesz sprzedać więcej, wybierz MLO 

bydło mięsne
fot. K. Drozd

Rolnik ma możliwość sprzedaży żywności wytwarzanej we własnym gospodarstwie w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Jest to jednak możliwość ograniczona ilościowo. Większe możliwości daje handel w ramach MLO. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z postulatem “zwiększenia maksymalnego limitu dla świeżego mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego, koziego i końskiego oraz produkowanych z tego mięsa surowych wyrobów mięsnych i mięsa mielonego zbywanych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego” 

Ministerstwo przesłało KRIR obszerną odpowiedź , którą streścić można w jednym zdaniu: Rolniczy Handel Detaliczny to nie specjalny rodzaj działalności gospodarczej dla rolników, lecz forma pomocy w uzyskaniu dodatkowego dochodu. Dlatego ww. limit w RHD w przypadku dostarczania mięsa do sklepów, gastronomii itp. wynosi 2300 kg rocznie, choć nie obowiązuje w przypadku sprzedaży bezpośredniej.  

Jeśli ktoś chce sprzedawać więcej, może skorzystać z działalności MLO (marginalnej, lokalnej, ograniczonej):  

“W przypadku działalności MLO limit dostaw świeżego mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego, koziego i końskiego oraz produkowanych z tego mięsa surowych wyrobów mięsnych i mięsa mielonego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego wynosi tonę tygodniowo i jest znacznie wyższy niż w przypadku działalności RHD” – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

Generalnie, “świeże mięso oraz surowe wyroby mięsne i mięso mielone mogą być produkowane i wprowadzane na rynek, w tym przez rolników, w ramach różnych form działalności, tj. oprócz ww. RHD i MLO, również m. in. w zakładzie prowadzącym handel detaliczny, zatwierdzonym zakładzie rozbioru mięsa, czy zatwierdzonym zakładzie produkującym surowe wyroby mięsne i mięso mielone”. 

cała odpowiedź MRiRW: http://www.krir.pl/2014-01-03-03-24-03/pozostale/8081-wniosek-o-zwiekszenie-limitu-w-ramach-rhd 

informacje o MLO: https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/dzialalnosc-marginalna-lokalna-i-ograniczona 

informacje o RHD: https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/rolniczy-handel-detaliczny 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj