Rolnicy apelują o zmiany w programie wsparcia dla producentów świń

fot. pixabay

W związku z krytyczna sytuacją polskich producentów wieprzowiny, producenci trzody chlewnej z Lubelszczyzny postulują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie zmian w programie wsparcia jako pomoc na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanego przez rolników ze sprzedaży zwierząt z siedzib stad utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF.

W szczególności chodzi o straty przy wyliczeniu utraconych dochodów w przypadku zbyt długiego przetrzymania tuczników i sprzedaży ich w większej masie przy niższej cenie.

Ponadto hodowcy chcieliby wypracowania mechanizmów ochrony gospodarstw tradycyjnych zajmujących się produkcją trzody chlewnej przed tuczem nakładczym niszczącym rynek oraz sprzedaży produkcji rodzimej tuczników i wyrobów bezpośrednio do klienta (sprzedaż bezpośrednia). Konieczne jest też wsparcie dla producentów loch, aby utrzymać stado prosiąt urodzonych w Polsce.

Natomiast odszkodowania za wybicie stada powinno być wypłacane proporcjonalnie do stwierdzonych uchybień, lecz nie mniejsze niż 70 proc. należnego odszkodowania.

Rolnicy, którzy przed wystąpieniem ASF-u byli producentami trzody chlewnej, a musieli zlikwidować swoje stada, deklarują chęć utrzymywania 1-2 sztuk trzody na własne potrzeby, wnioskują o złagodzenie wymogów bioasekuracji przy tak ograniczonej produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności