fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościRezygnacja z biokomponentów do paliw zażegnałaby kryzys żywnościowy

Rezygnacja z biokomponentów do paliw zażegnałaby kryzys żywnościowy

Kryzys na rynku olejów spożywczych wywindował do niespotykanych wartości ceny chociażby oleju rzepakowego. Doszło nawet do sytuacji, gdzie w sklepach w Wielkiej Brytanii wprowadzono limity sprzedaży olejów spożywczych. Tymczasem 17 tys. ton olejów spożywczych dziennie zużywanych jest w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii jako paliwo do pojazdów.

– Według nowej analizy Europa i Wielka Brytania codziennie wlewają 17 000 ton – czyli około 19 milionów butelek – oleju spożywczego do zbiorników paliwa pojazdów, mimo że jest to nawet dwa i pół razy droższe niż przed 2021 rokiem. Według badań, równowartość kolejnych 14 milionów butelek oleju palmowego i sojowego dziennie – głównie z Indonezji i Ameryki Południowej – jest również spalana jako paliwo – podaje The Guardian.

W latach 2015-2020 58 proc. oleju rzepakowego i 8 proc. oleju słonecznikowego w Europie zużywano na potrzeby napędzania pojazdów. Wiele tłumaczy się względami ekologii, chociaż tak naprawdę wpływ jego spalania na środowisko jest porównywalny do wpływu zwykłego oleju napędowego.

– Pomimo ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego na rekordowym poziomie, około 10 proc. światowych zbóż nadal przetwarza się na biopaliwa, co według niektórych szacunków wystarczy, by wyżywić 1,9 miliarda ludzi przez rok – podaje The Guardian.

Wg raportu Green Alliance, jeśli Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i UE zmniejszą o połowę swoje wspólne wykorzystanie biopaliw z upraw, dotychczasowy eksport zboża z Ukrainy – który wyżywił około 125 milionów ludzi – mógłby zostać całkowicie przez nie zastąpiony.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.