fbpx

Resort rolnictwa informuje – Odstrzał sanitarny dzików

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odpowiadając na wniosek samorządu rolniczego dotyczący likwidacji dzików w celu skutecznego zapobiegania rozprzestrzeniającej się na terenie kraju choroby Afrykańskiego Pomoru Świń informuje, że podejmowane są skoordynowane, wielokierunkowe działania mające na celu zwalczanie i zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa, w szczególności na tereny wolne od tej choroby.

Na terenie całego kraju podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie populacji dzików (odstrzał sanitarny) oraz ograniczenie szerzenia się choroby w populacji dzików (zbieranie dzików padłych, zamykanie przepustów pod autostradami). Działania te prowadzone są we współpracy przede wszystkim z Ministrem Środowiska oraz Polskim Związkiem Łowieckim.

Powołany został również Międzyresortowy Zespół ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, pod przewodnictwem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie posiedzeń ww. Zespołu, na bieżąco są analizowane i dyskutowane kwestie podejmowanych działań oraz wypracowywane są propozycje stosownych, wielokierunkowych rozwiązań, których celem jest usprawnienie prac, jak również ograniczenie negatywnych skutków ekonomiczno – społecznych, związanych z wystąpieniem tej choroby.

Zespół rekomendował m.in. zamknięcie poszczególnych przepustów dla zwierzyny dzikiej wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych, przebiegających przez tereny, gdzie występuje choroba lub tereny bezpośrednio zagrożone jej wystąpieniem. Zadanie to zostało powierzone Ministerstwu Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Równocześnie Międzyresortowy Zespół ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF rekomendował Ministrowi Środowiska redukcję zagęszczenia dzika do poziomu 0,1 os./km2 oraz zmodyfikowania w tym zakresie wieloletnich łowieckich planów hodowlanych.

W związku z tym, na terenie całego kraju w sposób ciągły realizowana jest redukcja populacji dzików w ramach planowej gospodarki łowieckiej, za którą odpowiada Minister Środowiska.

Dodatkowo, na obszarach, na których występuje ASF lub które są bezpośrednio zagrożone jego wystąpieniem, na podstawie aktów prawa miejscowego tj. rozporządzeń powiatowego lekarza weterynarii lub rozporządzeń wojewody, wykonywany jest odstrzał sanitarny dzików.

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2018, poz. 1967), w przypadku zagrożenia wystąpienia lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania, powiatowy lekarz weterynarii może nakazać odstrzał sanitarny zwierząt (w tym dzików) na określonym obszarze.

Podmiotowi, który poniósł koszty związane z realizacją nakazu odstrzału sanitarnego zwierząt, wprowadzonego w przepisach wydanych na podstawie ww. przepisów, przysługuje ze środków budżetu państwa zryczałtowany zwrot kosztów za każdą sztukę odstrzelonego zwierzęcia (ryczałt).

Główny Lekarz Weterynarii prowadzi sprawozdawczość w zakresie liczby dzików pozyskanych w ramach odstrzału sanitarnego. Sprawozdawczość w powyższym zakresie aktualizowana jest w trybie cotygodniowym.

Zgodnie z danymi na dzień 22 października 2018 r., w ramach odstrzału sanitarnego dzików w okresie od 2017 r. pozyskano 25 389 dzików.

Źródło: KRIR

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.