fbpx
Strona głównaWiadomościRazem możemy osiągnąć sukces i zbudować konkurencyjne rolnictwo

Razem możemy osiągnąć sukces i zbudować konkurencyjne rolnictwo

6 października w Warszawie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Wyżywienia i Rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julia Klöckner oraz Minister Rolnictwa i Żywności Republiki Francuskiej Didier Guillaume omówili i uzgodnili wspólne stanowisko w czterech kwestiach, które dotyczyły: reformy Wspólnej Polityki Rolnej, współpracy naukowo-badawczej na rzecz wdrażania nowych technologii w rolnictwie, bezumownego brexitu oraz małych i rodzinnych gospodarstw rolnych jako kluczowego elementu europejskiego rolnictwa.

– Wspólna Polityka Rolna jest wielkim osiągnięciem Unii Europejskiej i nie można dopuścić do rozmontowania tej polityki. Ona musi pozostać wspólna. Jesteśmy zgodni, że Komisja Europejska powinna bardziej aktywnie pracować nad znalezieniem wsparcia finansowego dla rolników po bezumownym brexicie – mówi Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister Julia Klöckner również opowiedziała się za utrzymaniem odpowiednio silnego budżetu na Wspólna Politykę Rolną adekwatnego do rosnących zadań i na jej odbiurokratyzowanie.

– To było bardzo ważne spotkanie, bo nasze trzy kraje to około 40% produkcji rolnej w Unii Europejskiej. Razem możemy osiągnąć sukces i zbudować konkurencyjne rolnictwo w Europie – dodaje minister Didier Guillaume.

– Uczestniczący w rozmowach ministrowie rolnictwa Trójkąta Weimarskiego podkreślili ponadto rolę wspólnych badań naukowych, innowacyjności i modernizacji. Zwracali jednocześnie uwagę na konieczność szerszego informowania społeczeństw o roli i zadaniach, jakie pełni w naszym życiu i gospodarce sektor rolny. Podnosili kwestię oczekiwań społecznych w stosunku do rolnictwa w zakresie dostępności żywności, a przede wszystkim jej jakości, przy jednoczesnym oczekiwaniu podnoszenia standardów dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. Zwracali uwagę, że te właśnie problemy musi rozwiązywać Wspólna Polityka Rolna, ale żeby tak się stało niezbędne jest utrzymanie odpowiednio silnego jej budżetu – informuje Biuro Polityczne MRiRW.

Źródło: MRiRW

Opracował: Samuel Skrzysz

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.