fbpx

Puda w Sygnałach Dnia o ustawie o ochronie zwierząt: braliśmy pod uwagę interes rolników

Dzisiaj o godz. 7.15 gościem Sygnałów Dnia w PR 1 Polskiego Radia był minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim nowej wersji ustawy o ochronie zwierząt.

– Jeżeli chodzi o naszą ustawę, to faktycznie jest ona przygotowywana. Z tego co wiem, ma być to projekt poselski, ale z tą różnicą, że będzie to ustawa o ochronie zwierząt i w jednej ustawie połączymy ustawę o Inspekcji Ochrony Zwierząt. Zatem będzie to szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierzętom, a z drugiej strony będzie to ustawa, która będzie powoływać nową Inspekcję Ochrony Zwierząt – mówił Grzegorz Puda w Sygnałach Dnia w PR 1 Polskiego Radia.

Baner Syngenta

Minister zapytany został także o zgodność obecnie obowiązujących przepisów dotyczących uboju rytualnego z prawem unijnym:

De facto sytuacja wygląda w ten sposób, że Unia Europejska swoim prawem zabrania krajom unijnym stosowania uboju bez ogłuszania – stwierdził Puda

Na uwagę, że nie wszystkie kraje się do tego stosują, odpowiedział:

– To proszę pytać te kraje. Wszystkie kraje są zobowiązane do tego, aby te zapisy wprowadzić, tak jak inne zapisy, które są wymagane przez Unię Europejską, a przy okazji regulacji chcemy także załatwić tę sprawę: będziemy mieli prawo zgodne z prawem unijnym.

[ Od redakcji: W styczniu 2013 roku weszło w życie rozporządzenie Rady UE w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania, które dopuszcza ubój bez ogłuszania na potrzeby wspólnot religijnych i pozwala państwom członkowskim utrzymać lub wprowadzić jego zakaz. Rozporządzenie w kwestiach wyznaniowych odwołuje się do Karty praw podstawowych – oświadcza dr Robert Mroczek z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie.]

Czytaj także: Ultimatum Ardanowskiego. PiS utraci większość?

– Z jednej strony organizacje, które twierdzą, że stracimy rynki halal posługują się danymi eksportowymi i tak naprawdę nikt nie wie, ile na tych rynkach mięso pozyskane w ten sposób jest spożywane głównie z przyczyn religijnych, a to byłyby bardzo ciekawe dane, ponieważ my mamy taką informację, że nie całość, która jest eksportowana w uboju halal jest spożywana w celach religijnych, ale z drugiej strony polskie mięso poprzez to że nie mielibyśmy wprowadzonych tych przepisów, mogłoby być również dyskryminowane poprzez obniżanie przez obniżanie ceny i ograniczenia w dostępie do rynków, także wprowadzenie ustawy o ochronie praw zwierząt skutecznie zablokuje tego rodzaju praktyki. Trzeba powiedzieć, że braliśmy pod uwagę również interes samych rolników rozumiany jako podnoszenie konkurencyjności. W Europie wzrasta rynek na mięso pozyskiwane bez zbędnego cierpienia i ten trend jest wyraźnie rosnący – mówił dalej Minister.

W rozmowie minister nieco wymijająco odniósł się także do zakazu uboju rytualnego drobiu i przyznał, że w nowej wersji ustawy o ochronie zwierząt taki zapis się nie znajdzie. Nie odpowiedział z kolei na pytanie, czy 5-letni okres vacatio legis w przypadku uboju rytualnego znajdzie się w nowej wersji „piątki”.

Czytaj także: Ardanowski: “Pan Goździkowski jak „lisek chytrusek” załatwił ubój dla drobiu, bo to jego interes”

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

2 KOMENTARZE

  1. Zgodnie z orzeczeniem TK z grudnia 2014 roku calkowity zakaz uboju religijnego jest sprzeczny z Konstytucją.

    Na mocy art 4 ust 4 rozporządzenia WE 1099/2009 w UE w drodze wyjątku zezwala się na dokonywanie uboju bez ogłuszania jesli jest prowadzony w rzeźni według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne.

    Unia nie może wymagać zakazu uboju na eksport. Swobodny dostęp do Wspólnego Rynku to jest nasze prawo zapisane w Traktacie. Ale jeśli sami będzie swoje prawa ograniczać to oni nie będa protestować.

    Poprawiony zostanie los zwierząt ? NIE
    W UE będzie ubijane religijnie tyle samo zwierząt, tyle że niw w Polsce.
    Polskie służby nie będa mogły dbać o dobrostan zwierząt podczas tego uboju, bo ta ustawa pozbawi je tej mozliwości.

    Czy ceny moga wzrosnąć bo będa nas chwalić za wykluczenie uboju religijnego?
    Nie będą chcwalić bo nie będzie calkowityego zakazu. Setki milionów zwierząt nadal będą ubijane bez ogłuszenia w Polsce (drob)

    Ceny bydła spadną co pokazały lata 2013-2014 kiedy byl zakaz.

    Jakie siły pchaja Pana Ministra do tego zakazu uboju relogijnego bydła?
    Dlaczego nie chce procedowac tej ustawy w procesie legislacyjnym rządowym?

  2. Zapis jest instytucją prawa spadkowego, w ustawach, dyrektywach mamy przepisy, artykuły, paragrafy. Widać szeroką wiedzę tego Pana.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner