fbpx
Strona głównaWiadomościZ krajuPuda: Fundusze europejskie zmieniają polska wieś

Puda: Fundusze europejskie zmieniają polska wieś

– Trudno sobie wyobrazić silną polską gospodarkę bez silnego rolnictwa. Fundusze europejskie stały się już naturalnym elementem polskiej rzeczywistości, zmieniają też polską wieś. Jako resort odpowiedzialny za politykę regionalną od dawna podejmujemy wysiłki na rzecz wsparcia polskiej wsi. Mieszkańcy obszarów wiejskich potrzebują stworzenia takich warunków, by móc konkurować pod względem jakości życia z mieszkańcami miast – mówił  minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Słowa te padły podczas wystąpienia w trakcie odbywającej się właśnie Warszawie konferencji  „Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa”.

Według szacunków Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w latach 2014-2020 dla inwestycji na terenach wiejskich  przeznaczono z funduszy europejskich  około 104 miliardy złotych. To prawie jedna trzecia dofinansowania przyznanego w ramach programów krajowych i regionalnych.

– Środki polityki spójności były i są nadal silnym bodźcem mającym wpływ na rozwój obszarów wiejskich. Dotychczas prowadzone badania wskazują, że fundusze europejskie przyczyniają się do zmniejszania różnic rozwojowych pomiędzy poszczególnymi obszarami oraz skutecznej realizacji polityki równomiernego rozwoju regionów – dodał Grzegorz Puda.

Minister zapowiedział, że  obszary wiejskie będą mogły liczyć na wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy.

Przewiduje się zainwestowanie pieniędzy  m.in. realizację inwestycji związanych ze skracaniem łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym. Wsparcie otrzymają także inwestycje MŚP sektora rolno-spożywczego w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony środowiska. W zakresie budowy potencjału w sektorze żywnościowym utworzonych zostanie sześć laboratoriów technologicznej infrastruktury badawczej. Planowane jest również dofinansowanie inwestycji w OZE, szybki Internet, wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych. Powstaną systemy oczyszczania ścieków oraz zaopatrzenia w wodę – informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.