fbpx

Ptaki chorują w całej Europie. W Polsce z powodu HPAI wybito już ponad 1 mln sztuk drobiu

Podczas październikowego posiedzenia grupy roboczej “Jaja i drób” Copa-Cogeca przedstawiono informacje, z których wynika, że do tej pory w Unii Europejskiej zgłoszono ogniska HPAI w 21 krajach. Tylko do października wykryto 379 ognisk grypy ptaków. 

Polska uzyskała status kraju wolnego od ptasiej grypy w sierpniu 2023, ale już w październiku 2023 ten status utraciła; w naszym kraju stwierdzono w tym roku 62 ogniska HPAI. Poza Polską najwięcej ognisk choroby wykryto we Francji – 148, na Węgrzech – 81, w Czechach – 23 i Niemczech – 24.  

Wirus A(H5N1) zidentyfikowano również na 26 fermach zwierząt futerkowych w Finlandii: norki, lisy rude i polarne oraz jenoty, które prawdopodobnie zaraziły się w wyniku kontaktu z mewami.  

Tymczasem ceny brojlerów spadają – zarówno z powodu zwiększonej jesienią hodowli w Polsce, jak i importu z Ukrainy.  

Temat importu z Ukrainy był oczywiście poruszany podczas posiedzenia grupy roboczej “Jaja i drób”. Członkowie grupy z niepokojem obserwują wzrost tego importu: “z przedstawionych danych wynika, że w okresie od stycznia i sierpnia 2023 z Ukrainy całkowity import mięsa drobiowego do UE wyniósł: 167 988 t, +72% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, +337% w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku przed liberalizacją handlu. Z kolei całkowity import jaj do UE wyniósł: 29 451 t, +140% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, +755% w porównaniu z tym samym okresem z 2021 r. sprzed liberalizacji handlu”. 

Członkowie Copa i Cogeca postulują wprowadzenie progu importowego dla produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, który obowiązywałby, gdy import w danym kwartale przekroczyłby średnią kwartalną importu w roku 2022. W myśl tego rozwiązania po osiągnięciu tego wskaźnika wszystkie importowane produkty rolno-spożywcze powinny automatycznie podlegać tranzytowi poza UE i posiadać dowód przeznaczenia.  

źródło: Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.