Przymrozki – groźne dla roślin uprawnych

Prognozowane na najbliższe dni spadki temperatur, lokalnie nawet do minus 8 stopni przy gruncie, stanowią poważne zagrożenie dla roślin uprawnych. Panująca od połowy marca ciepła aura znacząco przyśpieszyła wegetację, co w połączeniu z troską o zachowanie wilgoci w glebie wpłynęło na podjęcie przez rolników decyzji o wcześniejszym siewie roślin jarych.

– Jednak wiele upraw nadal znajduje się w stadium wczesnego rozwoju o wysokiej podatności na szkody wywołane przymrozkami wiosennymi. Zagrożone są także sady, w których rozpoczyna się kwitnienie wczesnych gatunków i odmian drzew owocowych – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

W związku z tą sytuacją, samorząd rolniczy w Wielkopolsce apeluje do rolników o jak najszybsze dokonanie lustracji pól, by podjąć trafną decyzję o pozostawieniu bądź przesianiu plantacji.

Jak zaznacza WIR, jest to szczególnie istotne na tych polach, na których zastosowano już ochronę herbicydową. W tych przypadkach dobór roślin następczych ograniczony jest fitotoksycznością zastosowanego preparatu.

Źródło: WIR