fbpx

Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw. Jakie koszty i korzyści?

Wielkopolska Izba Rolnicza podpowiada, jak przygotować się do nowej perspektywy WPR i wskazuje, że przede wszystkim powinniśmy policzyć koszty i korzyści ekoschematów. Jak przedstawiają się one  dla ekoschematu  Bologicznej ochrona upraw?

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) prowadzi szkolenia w ramach spotkań „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Dotyczą one Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), przede wszystkim nowych zasad wzmocnionej warunkowości oraz ekoschematów. Na podstawie dotychczasowych spotkań i rozmów z rolnikami WIR podpowiada, jak przygotować się do nowej perspektywy WPR. Przede wszystkim powinniśmy policzyć koszty i korzyści z ich wdrożenia.

Baner Syngenta

Koszty i korzyści ekoschematu Biologiczna ochrona upraw

Po stronie kosztów jest zakup środka ochrony oraz koszt zabiegu. Jak wskazuje WIR, na chwilę obecną nie jest znana lista możliwych do stosowania w ramach tego ekosochematu środków, co z za tym idzie ich cen.

O wyborze tego schematu najprawdopodobniej zadecyduje, z jednej strony porównanie cen oraz kosztów zabiegów przy użycia środa biologicznego i konwencjonalnego w danej uprawie, z drugiej skuteczność ochrony.

Korzyść finansowa to dopłata do 1 ha w wysokości około 423 zł/ha (uzależnione od kursu euro). Jeśli biologiczny zabieg ochrony okaże się skuteczny to możliwe jest zaoszczędzenie na zakupie środków konwencjonalnych. W przypadku niskiej skuteczności ochrony, rolnik będzie mógł powtórzyć zabieg środkiem konwencjonalnym. Korzyścią jest także redukcja ryzyka wynikającego z narażania się rolnika na kontakt z środkami chemicznymi, co ma znaczenie w kontekście chorób nowotworowych. Ponadto ograniczenie wnoszenia chemicznych środków ochrony do roślin i gleby.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.