fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłatyEkoschemat Biologiczna ochrona upraw. Jakie koszty i korzyści?

Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw. Jakie koszty i korzyści?

Wielkopolska Izba Rolnicza podpowiada, jak przygotować się do nowej perspektywy WPR i wskazuje, że przede wszystkim powinniśmy policzyć koszty i korzyści ekoschematów. Jak przedstawiają się one  dla ekoschematu  Bologicznej ochrona upraw?

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) prowadzi szkolenia w ramach spotkań „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Dotyczą one Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), przede wszystkim nowych zasad wzmocnionej warunkowości oraz ekoschematów. Na podstawie dotychczasowych spotkań i rozmów z rolnikami WIR podpowiada, jak przygotować się do nowej perspektywy WPR. Przede wszystkim powinniśmy policzyć koszty i korzyści z ich wdrożenia.

Koszty i korzyści ekoschematu Biologiczna ochrona upraw

Po stronie kosztów jest zakup środka ochrony oraz koszt zabiegu. Jak wskazuje WIR, na chwilę obecną nie jest znana lista możliwych do stosowania w ramach tego ekosochematu środków, co z za tym idzie ich cen.

O wyborze tego schematu najprawdopodobniej zadecyduje, z jednej strony porównanie cen oraz kosztów zabiegów przy użycia środa biologicznego i konwencjonalnego w danej uprawie, z drugiej skuteczność ochrony.

Korzyść finansowa to dopłata do 1 ha w wysokości około 423 zł/ha (uzależnione od kursu euro). Jeśli biologiczny zabieg ochrony okaże się skuteczny to możliwe jest zaoszczędzenie na zakupie środków konwencjonalnych. W przypadku niskiej skuteczności ochrony, rolnik będzie mógł powtórzyć zabieg środkiem konwencjonalnym. Korzyścią jest także redukcja ryzyka wynikającego z narażania się rolnika na kontakt z środkami chemicznymi, co ma znaczenie w kontekście chorób nowotworowych. Ponadto ograniczenie wnoszenia chemicznych środków ochrony do roślin i gleby.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.