Wzrost temperatur uaktywnił szkodniki. Obecnie pryszczarek kapustnik intensywnie atakuje rzepak ozimy. Muchówki szkodnika nalatują na plantacje, aby złożyć jaja do łuszczyn.
Obecnie rzepak ozimy jest w fazie formowani łuszczyn. Wzrost temperatur sprawił, że pryszczarek kapustnik, który należy do najgroźniejszych szkodników rzepaku intensywnie nalatuje i jest licznie widoczny w plantacjach z tym gatunkiem roślin.
Samice pryszczarka składają jaja do łuszczyn. Najchętniej w miejscu uszkodzeń powodowanych przez chowacza podobnika, ale obecność chowaczy nie jest niezbędna pryszczarkowi do złożenia jaj – w miękkich i delikatnych łuszczynach radzą sobie bez chowaczy.
Z jaj wylęgają się szkodliwe larwy, które uszkadzają nasiona i zanieczyszczają łuszczyny odchodami. Zaatakowane łuszczyny są nabrzmiałe, na ogół zdeformowane przy wierzchołku, przedwcześnie zasychają i otwierają się, a nasiona osypują się na ziemię. Uszkodzenia spowodowane przez pryszczarka kapustnika umożliwiają wnikanie patogenów chorobotwórczych, np. suchej zgnilizny kapustnych czy czerni krzyżowych.
Próg ekonomicznej szkodliwości pryszczarka kapustnika:
- 1 pryszczarek kapustnik na 1 roślinie;
- 1 pryszczarek kapustnik na 3-4 roślinach (0,25-0,3 muchówek/1 roślinę) przy licznym wystąpieniu chowacza podobnika;
- stwierdzenie średnio 5 uszkodzonych łuszczyn na 1 roślinie.
Preparaty zarejestrowane do wali z chowaczem podobnikiem przeważnie zwalczają pryszczarka kapustnika zwalczają , a także słodyszka rzepakowego.
Przeciwko pryszczarkowi stosujemy preparaty, które zwalczają także chowacza podobnika i słodyszka rzepakowego. Aplikuje się je na tzw. opadający płatek. Z uwagi na bezpieczeństwo zapylaczy zabiegi opryskiwania insektycydem wykonuje się po oblocie pszczół, najlepiej wieczorem.