fbpx

Pryszczarek kapustnik intensywnie atakuje rzepak

Wzrost temperatur uaktywnił szkodniki. Obecnie pryszczarek kapustnik intensywnie atakuje rzepak ozimy. Muchówki szkodnika nalatują na plantacje, aby złożyć jaja do łuszczyn.

Obecnie rzepak ozimy jest w fazie formowani łuszczyn. Wzrost temperatur sprawił, że pryszczarek kapustnik, który należy do najgroźniejszych szkodników rzepaku intensywnie nalatuje i jest licznie widoczny w plantacjach z tym gatunkiem roślin.

Samice pryszczarka składają jaja do łuszczyn. Najchętniej w miejscu uszkodzeń powodowanych przez chowacza podobnika, ale obecność chowaczy nie jest niezbędna pryszczarkowi do złożenia jaj – w miękkich i delikatnych łuszczynach radzą sobie bez chowaczy.

Z jaj wylęgają się szkodliwe larwy, które uszkadzają nasiona i zanieczyszczają łuszczyny odchodami. Zaatakowane łuszczyny są nabrzmiałe, na ogół zdeformowane przy wierzchołku, przedwcześnie zasychają i otwierają się, a nasiona osypują się na ziemię. Uszkodzenia spowodowane przez pryszczarka kapustnika umożliwiają wnikanie patogenów chorobotwórczych, np. suchej zgnilizny kapustnych czy czerni krzyżowych.

Próg ekonomicznej szkodliwości pryszczarka kapustnika:

  • 1 pryszczarek kapustnik na 1 roślinie;
  • 1 pryszczarek kapustnik na 3-4 roślinach (0,25-0,3 muchówek/1 roślinę) przy licznym wystąpieniu chowacza podobnika;
  • stwierdzenie średnio 5 uszkodzonych łuszczyn na 1 roślinie.

Preparaty zarejestrowane do wali z chowaczem podobnikiem przeważnie zwalczają pryszczarka kapustnika zwalczają , a także słodyszka rzepakowego.

Przeciwko pryszczarkowi stosujemy preparaty, które zwalczają także chowacza podobnika i słodyszka rzepakowego. Aplikuje się je na tzw. opadający płatek. Z uwagi na bezpieczeństwo zapylaczy zabiegi opryskiwania insektycydem wykonuje się po oblocie pszczół, najlepiej wieczorem.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.