Pęknięte i wygięte łodygi rzepaku. Uszkodzenia po chowaczu brukwiaczku

Na plantacjach z rzepakiem widać popękane łodygi rzepaku. Co spowodowało te uszkodzenia?

reklama
Baner Amazone

W tym roku spodziewamy się dużej ilości uszkodzeń po chowaczu brukwiaczku. Szkodnik ten nalatywał już w styczniu i lutym. Niestety, na polach było zbyt mokro i nie udało się wszędzie zrobić zabiegów insektycydowych na chowacza brukwiaczka czy chowacza czterozębnego.

Dlatego na plantacjach powoli widać uszkodzenia spowodowane przez chowacze. Samice chowacza brukwiaczka złożyły wczesną wiosną jaja do wnętrza pędu rzepaku. Zazwyczaj jaja są składane przy stożku wzrostu pędu głównego. W czasie, gdy rzepak intensywnie rośnie i pęd główny się wydłuża, to również miejsce ze złożonym jajem się wydłuża. Stąd zdeformowania łodygi są widoczne w środkowej i górnej części pędu głównego. Rozwój larwy chowacza brukwiaczka wewnątrz łodygi trwa około 40 dni.

reklama
Baner Kioti

Jak rozpoznać, że na plantacji był chowacz brukwiaczek? Aktualnie na obrzeżach pola można zauważyć zdeformowane łodygi rzepaku. Takie łodygi są przewężone oraz spłaszczone w górnej części pędu. Bardzo często pęd główny rzepaku jest wygięty w kształt litery „S”. W górnej części pędu głównego mogą wystąpić pęknięcia łodygi. Po przecięciu ich, możemy zaobserwować brązowego koloru odchody i ślady żerowania larw chowacza.

Ślady po żerowaniu larwy chowacza w pędzie głównym rzepak; Fot. M. Oronowicz
Charakterystyczne spłaszczenie łodygi rzepaku w górnej części pędu głównego; Fot. M Oronowicz
reklama
baner SDF

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI