fbpx

Pęknięte i wygięte łodygi rzepaku. Uszkodzenia po chowaczu brukwiaczku

Na plantacjach z rzepakiem widać popękane łodygi rzepaku. Co spowodowało te uszkodzenia?

W tym roku spodziewamy się dużej ilości uszkodzeń po chowaczu brukwiaczku. Szkodnik ten nalatywał już w styczniu i lutym. Niestety, na polach było zbyt mokro i nie udało się wszędzie zrobić zabiegów insektycydowych na chowacza brukwiaczka czy chowacza czterozębnego.

Samasz loteria - baner

Dlatego na plantacjach powoli widać uszkodzenia spowodowane przez chowacze. Samice chowacza brukwiaczka złożyły wczesną wiosną jaja do wnętrza pędu rzepaku. Zazwyczaj jaja są składane przy stożku wzrostu pędu głównego. W czasie, gdy rzepak intensywnie rośnie i pęd główny się wydłuża, to również miejsce ze złożonym jajem się wydłuża. Stąd zdeformowania łodygi są widoczne w środkowej i górnej części pędu głównego. Rozwój larwy chowacza brukwiaczka wewnątrz łodygi trwa około 40 dni.

Jak rozpoznać, że na plantacji był chowacz brukwiaczek? Aktualnie na obrzeżach pola można zauważyć zdeformowane łodygi rzepaku. Takie łodygi są przewężone oraz spłaszczone w górnej części pędu. Bardzo często pęd główny rzepaku jest wygięty w kształt litery „S”. W górnej części pędu głównego mogą wystąpić pęknięcia łodygi. Po przecięciu ich, możemy zaobserwować brązowego koloru odchody i ślady żerowania larw chowacza.

Ślady po żerowaniu larwy chowacza w pędzie głównym rzepak; Fot. M. Oronowicz
Charakterystyczne spłaszczenie łodygi rzepaku w górnej części pędu głównego; Fot. M Oronowicz
SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.