fbpx

Projekty rozporządzeń MRiRW – czy wszystkie pójdą do kosza?

W trakcie procesu legislacyjnego jest obecnie 7 ważnych projektów rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Czy zostaną przyjęte przez nową Radę Ministrów, czy też wszystkie pójdą do kosza?

Regulacje prawne są po to, żeby wszystko działało. Choć inspirowane politycznie, opracowywane są przez nieznanych opinii publicznej urzędników, w większości pracujących na swoich stanowiskach niezależnie od tego, kto akurat jest przy władzy. Można dyskutować nad jakością tych regulacji – bo, jak wiadomo, jeszcze się taki nie narodził, co by każdemu dogodził – ale jedno powinno być pewne: ciągłość i stabilność prawa.

Obecnie w takcie procesu legislacyjnego jest kilka ważnych projektów rozporządzeń Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczących nawożenia, szacowania szkód, odszkodowania za klęski żywiołowe, stawek ubezpieczenia, dopłat do ubezpieczenia.

Poniżej zamieszczamy ich listę:

  1. Projekt z dnia 9 listopada: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu.

Projekt składa się z 27 stron uszczegóławiających ustawę. Jest na etapie konsultacji publicznych.

Projekty z 8 listopada:

  1. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dotyczy wydłużenia terminu składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy oraz raportów komisji do dnia 17 listopada 2023 r. a także umożliwienia udzielania w 2024 r. pomocy sadownikom i ogrodnikom, którzy ponieśli szkody w wyniku klęsk żywiołowych.

Projekt został skierowany do podpisu Prezesa Rady Ministrów.

  1. Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Projekt jest na etapie opiniowania przez ARiMR.

  1. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2024 r. Projekt ustala stawkę w wys. 1,46 zł za litr.

Jest na etapie konsultacji publicznych.

  1. Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnych sum ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na 2024 r.

Projekt ustala sumy na poziomie maksymalnym – Izby Rolnicze nie wniosły uwag.

Jest na etapie konsultacji publicznych.

Z dnia 7 listopada:

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Projekt jest na etapie konsultacji publicznych.

Z dnia 3 listopada:

  1. Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie terminów przekazywania informacji przez grupy producentów owoców i warzyw oraz organizacje producentów owoców i warzyw albo zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw.

Projekt jest na etapie opiniowania przez ARiMR.

  1. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 r.

W 2024 r. dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia:

– upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych – miałaby wynosić 65% składki do 1 ha uprawy;

– bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń – 65% składki do 1 sztuki.

Projekt jest na etapie konsultacji publicznych.

Jak już pisaliśmy, projekty rozporządzeń nie są z pewnością autorskim dziełem Roberta Telusa, ani nawet wiceministrów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ale tak samo pewne jest to, że są firmowane przez partię Prawo i Sprawiedliwość, co, zdaje się, jest obecnie ich zasadniczą wadą, z powodu której zostaną wyrzucone do kosza.

Jak donosi Wirtualna Polska, “Donald Tusk oświadczył, że “część, większość, a może wszystkie decyzje PiS z ostatnich dni zostaną unieważnione”. – Są podejmowane wyłącznie po to, żeby zabezpieczyć sobie tyły – podkreślił lider PO”.

W jaki sposób ustalenie wysokości stawki ubezpieczenia miałoby “zabezpieczać tyły” politykom PiS, czy jakimkolwiek politykom którejkolwiek partii, trudno sobie wyobrazić. Chyba najwyższy czas, aby zdjąć z barków polityków proces stanowienia prawa i powierzyć go urzędnikom wykształconym w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Tylko wtedy zmiana partii rządzącej nie będzie oznaczała rewolucji w polskim systemie prawnym.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.