reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Powszechny Spis Rolny 2020 bez zaskoczeń

Przeprowadzony w ubiegłym roku Powszechny Spis Rolny pokazał to co widać na polskiej wsi od wielu lat. Spada liczba gospodarstw a coraz miej rolników uzyskuje główne dochody tylko z prowadzenia gospodarstwa.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Ze statystyk GUS wynika, że tylko 1/3 gospodarstw domowych uzyskuje główne dochody z prowadzonej działalności rolniczej. Jednocześnie od ostatniego spisu rolnego sprzed 10 lat spadła liczba gospodarstw rolnych o prawie 200 tys., ale są one większe. Mocno za to wzrosła hodowla drobiu, a spadła – świń.

Urzędnicy zauważają, że w rolnictwie stopniowo zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych i jednocześnie wzrasta ich przeciętna powierzchnia. Zmiany te związane są m.in. z zachodzącym procesem starzenia się mieszkańców wsi i brakiem następców.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Utrzymuje się również duże zróżnicowanie regionalne wielkości gospodarstw rolnych. Nadal województwa południowo-wschodnie charakteryzuje rozdrobniona struktura, podczas gdy w województwach północnych występują gospodarstwa największe obszarowo.

reklama
Baner Sumiagro
reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Jeśli zaś chodzi o hodowlę to w sumie w kraju rolnicy mają około 6 mln 306 tys. sztuk bydła, w tym 2 mln 475 tys. krów. Świń jest 11 mln 153 tys. sztuk, w tym loch – 814 tys. Do tego dochodzi 225 mln 636 tys. sztuk drobiu, w tym 55 mln 82 tys. kur niosek. W porównaniu z wynikami z przed 10 lat, odnotowano bardzo wysoki wzrost populacji drobiu – o 29,4 proc.

Natomiast w ciągu dziesięciolecia w pogłowiu świń odnotowano za to głęboki spadek – o 26,8 proc., w tym loch o 42,8 proc. Wynika to głównie z niskiej opłacalności i występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Duże zmiany zaszły również w zakresie wyposażenia gospodarstw rolnych w podstawowe maszyny rolnicze. Było to wynikiem przede wszystkim postępującej specjalizacji produkcji rolnej i jednocześnie zachodzącym procesem modernizacji. Polscy rolnicy mają blisko 1,5 mln ciągników i prawie 140 tys. różnego rodzaju kombajnów.

Jeśli zaś chodzi o dochody to Spis wykazał, że tylko 1/3 gospodarstw domowych z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego uzyskuje główne dochody z prowadzonej działalności rolniczej. Również 1/3 z pracy najemnej, a około 16 proc. z emerytur i rent i 8 proc. z prowadzonej działalności pozarolniczej.

Jak zauważa GUS, w 2020 roku, po raz pierwszy od 10 lat odsetek gospodarstw domowych uzyskujących główne dochody z pracy najemnej przewyższył nawet odsetek gospodarstw uzyskujących główne dochody z działalności rolniczej.

 

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI