fbpx

Powszechny Spis Rolny 2020 bez zaskoczeń

Przeprowadzony w ubiegłym roku Powszechny Spis Rolny pokazał to co widać na polskiej wsi od wielu lat. Spada liczba gospodarstw a coraz miej rolników uzyskuje główne dochody tylko z prowadzenia gospodarstwa.

Ze statystyk GUS wynika, że tylko 1/3 gospodarstw domowych uzyskuje główne dochody z prowadzonej działalności rolniczej. Jednocześnie od ostatniego spisu rolnego sprzed 10 lat spadła liczba gospodarstw rolnych o prawie 200 tys., ale są one większe. Mocno za to wzrosła hodowla drobiu, a spadła – świń.

Urzędnicy zauważają, że w rolnictwie stopniowo zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych i jednocześnie wzrasta ich przeciętna powierzchnia. Zmiany te związane są m.in. z zachodzącym procesem starzenia się mieszkańców wsi i brakiem następców.

Utrzymuje się również duże zróżnicowanie regionalne wielkości gospodarstw rolnych. Nadal województwa południowo-wschodnie charakteryzuje rozdrobniona struktura, podczas gdy w województwach północnych występują gospodarstwa największe obszarowo.

Jeśli zaś chodzi o hodowlę to w sumie w kraju rolnicy mają około 6 mln 306 tys. sztuk bydła, w tym 2 mln 475 tys. krów. Świń jest 11 mln 153 tys. sztuk, w tym loch – 814 tys. Do tego dochodzi 225 mln 636 tys. sztuk drobiu, w tym 55 mln 82 tys. kur niosek. W porównaniu z wynikami z przed 10 lat, odnotowano bardzo wysoki wzrost populacji drobiu – o 29,4 proc.

Natomiast w ciągu dziesięciolecia w pogłowiu świń odnotowano za to głęboki spadek – o 26,8 proc., w tym loch o 42,8 proc. Wynika to głównie z niskiej opłacalności i występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Duże zmiany zaszły również w zakresie wyposażenia gospodarstw rolnych w podstawowe maszyny rolnicze. Było to wynikiem przede wszystkim postępującej specjalizacji produkcji rolnej i jednocześnie zachodzącym procesem modernizacji. Polscy rolnicy mają blisko 1,5 mln ciągników i prawie 140 tys. różnego rodzaju kombajnów.

Jeśli zaś chodzi o dochody to Spis wykazał, że tylko 1/3 gospodarstw domowych z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego uzyskuje główne dochody z prowadzonej działalności rolniczej. Również 1/3 z pracy najemnej, a około 16 proc. z emerytur i rent i 8 proc. z prowadzonej działalności pozarolniczej.

Jak zauważa GUS, w 2020 roku, po raz pierwszy od 10 lat odsetek gospodarstw domowych uzyskujących główne dochody z pracy najemnej przewyższył nawet odsetek gospodarstw uzyskujących główne dochody z działalności rolniczej.

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.