fbpx

Pomoc de minimis dla sadowników

Świętokrzyska Izba Rolnicza apeluje do ministra rolnictwa o uruchomienie pomocy dla gospodarstw sadowniczych w ramach programu de minimis. W ocenie samorządu rolniczego istnieją wszelkie przesłanki uzasadniające wprowadzenie pomocy de minimis, gdyż zaistniała sytuacja doprowadzi do bankructwa wiele gospodarstw sadowniczych.

Sadownicy bowiem w bieżącym roku ponoszą ogromne straty w wyniku katastrofalnie niskich cen nie gwarantujących zwrotu nakładów poniesionych na produkcję. Oferowane przez zakłady przetwórcze ceny zaledwie pokrywają koszt zbioru.

Samasz loteria - baner

Państwo, jak podkreśla ŚIR, ma obowiązek udzielenia pomocy prawnej, wprowadzając obowiązkową kontraktację z ceną zapewniającą zwrot kosztów produkcji z małym zyskiem gwarantującym odtworzenie produkcji w następnym sezonie.

Samorząd rolniczy wnioskuje o pomoc dla gospodarstw sadowniczych w ramach programu de minimis w wysokości poniesionych kosztów na zakup środków do produkcji uśrednionych dla poszczególnych gatunków od 3 tys. do 5 tys./ha.

Źródło: ŚIR

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.