fbpx

Zamiast płotu – rekompensaty dla rolników

W związku z coraz trudniejszą sytuacją na rynku trzody chlewnej oraz zmniejszaniem się pogłowia świń w naszym kraju Świętokrzyska Izba Rolnicza apeluje do ministra rolnictwa o zabezpieczenia środków finansowych w budżecie MRiRW, które pozwolą  na wykonanie zabezpieczeń, spełnienie rygorów i nakazów związanych podniesieniem poziomu bioasekuracji w związku z lawinowym rozszerzaniem się ASF w naszym kraju. 

Zdaniem ŚIR   fundusze w  kwocie  ok. 235 mln zł., które mają być przeznaczone  na budowę płotu na naszej wschodniej granicy, który obecnie już nie rozwiąże problemu ASF w Polsce należy przeznaczyć na rekompensaty dla rolników  związane z kosztami ponoszonymi w związku z obowiązkową bioasekuracją.

– Uważamy, że ten płot miałby  sens,  gdy było kilka małych ognisk ASF przy wschodniej granicy. W momencie, kiedy wirus  wykrywany jest u dzików we wschodniej i w centralnej Polsce  – ponad 2,5 tys. ognisk  i minęło tyle czasu, należy poważnie zastanowić się nad celowością jego budowy. Jedynym  pomysłem do tej pory jest bioasekuracja w całym kraju, też mało skuteczna. Hodowcy trzody chlewnej nie udźwigną takich obciążeń finansowych i będą masowo rezygnować z  produkcji trzody chlewnej. Nigdy nie było tak dramatycznej sytuacji, by ilość aktywnych stad trzody chlewnej tylko w jednym województwie w przeciągu 5 miesięcy spadła o około 12,5% . Nietrudno jest zlikwidować stado podstawowe  trzody chlewnej, gorzej  z jego odbudową i wznowieniem produkcji  – mówi Ryszard Ciżla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej

W ocenie samorządu rolniczego znaczące ograniczenie hodowli trzody chlewnej będzie miało niekorzystny wpływ na rynek zbóż paszowych, doprowadzając do załamania tego rynku. Brak dochodu z hodowli i niskie ceny zbóż przy jednoczesnym wzroście kosztów produkcji (paliwo, środki ochrony roślin, nawozy, robocizna) doprowadzą do bankructwa wielu gospodarstw.

Źródło: ŚIR

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.