fbpx
Strona głównaTechnikaRolnictwo precyzyjneNarzędzia cyfrowe wspierające optymalizacje produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych

Narzędzia cyfrowe wspierające optymalizacje produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych

W Łodzi (16 – 17 maja) odbyła się dwudniowa konferencja pn. „Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych”, zorganizowana w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie.

Celem konferencji było przede wszystkim upowszechnienie informacji o innowacyjnych rozwiązaniach teleinformatycznych wspierających produkcję rolniczą. Ideą konferencji jest przede wszystkim zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej innowacyjnych metod zarządzania produkcją rolniczą, w tym roślinną i zwierzęcą, przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi cyfrowych, zarówno tych obecnie dostępnych na polskim rynku, oraz takich, które funkcjonują w fazie prototypu lub pilotażu.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenie było również doskonałym miejscem do prowadzenia dyskusji w zakresie rozwoju narzędzi informatycznych wspierających produkcję rolniczą, dostępności do informacji o tej produkcji zbieranych w wielu systemach i bazach danych oraz integracji takich danych wraz udostępnieniem rolnikowi.

Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych, fot. ADA
Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych zespół 365 FarmNet, fot. ADA

W trakcie konferencji zostały między innymi przedstawione zasady ubiegania się o przyznanie pomocy w ramach działania „Współpraca” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla Grup Operacyjnych EPI opracowujących i wdrażających innowacje.  Dodatkowo miały miejsce prelekcje poprowadzone przez przedstawicieli Grup Operacyjnych EPI realizujących w ramach tego działania innowacyjne projekty mające na celu opracowanie i wdrożenie rozwiązań IT wpływających pozytywnie na opłacalność produkcji poprzez monitorowanie i optymalizację jej kosztów.

Marek Siuciak zaprezentował założenia projektu „Lodron”. Głównym jego celem jest poprawa wykorzystania potencjału produkcyjnego pastwisk przez usprawnienie procesów decyzyjnych w chowie bydła. Efektem prowadzenia monitoringu będzie prognozowanie ilości dostępnej paszy i szacowanie dynamiki przyrostu masy roślinnej w celu precyzyjnego zarządzania stadem, ułatwienie planowania produkcji i uzyskanie dobrej jakości paszy.  Natomiast celem szczegółowym jest zastosowanie innowacyjnych technologii szacowania i monitoringu plonu z wykorzystaniem dronów oraz przygotowanie aplikacji komputerowej. Efektem realizacji zaplanowanych badań jest stworzenie narzędzi ułatwiających monitorowanie plonu oraz aplikacji pozwalającej na optymalne wykorzystanie przez bydło mleczne i mięsne dostępnej paszy wyprodukowanej na pastwisku. W wyniku prowadzonych badań powstanie prototyp drona wyposażony w urządzenia telemetryczne oraz mobilna aplikacja komputerowa, która ułatwi zarządzanie pastwiskiem. Opracowane rozwiązania techniczne i konstrukcyjne oraz narzędzia monitorowania mogą być w przyszłości wykorzystane w innych dziedzinach produkcji zwierzęcej i roślinnej.

Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych, fot. ADA
Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych, fot. ADA

Grzegorz Patoła przedstawił szczegóły projektu „Wirtualne Pole”, którego celem jest opracowanie i wdrożenie nowatorskiego modelu sprzedaży produktów rolnych w postaci serwisu internetowego umożliwiającego zamówienie uprawy produktów rolnych bezpośrednio u rolnika na konkretnym, wydzielonym obszarze pola uprawnego. Pomysłodawcy projektu chcą skrócić drogę od rolnika do klienta, redukując liczbę pośredników. Dzięki projektowi konsumenci będą mogli korzystać z lokalnej żywności z pewnego źródła, a rolnik “wspierany przez społeczność” będzie mógł skupić się na uprawie warzyw i owoców. We wskazanym modelu współpracy zyskuje zarówno konsument, który sam wybiera swojego dostawcę i sposób uprawy, jak i rolnik, który nie martwi się o zbyt, gdyż produkuje to, co zlecą mu klienci.

Natomiast prof. dr hab. Jerzego Czembora omówił zasadsy działania platformy bioinformatycznej AGROBANK – narzędzia ICT wspierającego bioróżnorodność funkcjonalną w gospodarstwach rolnych. Celem platformy jest rozwój nowoczesnego sektora rolno-spożywczego w Polsce poprzez usprawnianie procesu transferu wiedzy i innowacyjności do praktyki rolniczej. Według prof. Czembora aplikacja AGRO – odmiana będzie systemem bioinformatycznym, który zapewni poszerzenie bioróżnorodności funkcjonalnej np. poprzez wybór właściwego gatunku i odmiany wskazanej do uprawy na wyznaczonej przez użytkownika działce.

Na zakończenie obrad zostały przedstawione rozwiązania IT oferowane przez Partnerów SIR. Jerzy Koronczok i Roman Bathelt zaprezentowali możliwości systemu zarządzania gospodarstwem Farmnet365 oraz innych usług oferowanych przez Agrocom.

365FarmNet to wielokrotnie nagradzane oprogramowanie do prowadzenia zautomatyzowanej i kompletnej dokumentacji wszystkich działań w gospodarstwie, co zapewnia przejrzystość procesów pracy i poniesionych kosztów, niezależnie od ilości maszyn czy wielkości firmy. Program pozwala spełnić wymagania i obowiązki, oszczędza pieniądze, a przede wszystkim umożliwia wyjście z biura zostawiając więcej czasu na prawdziwe rolnictwo.

365FarmNet w wersji podstawowej jest całkowicie bezpłatny. Darmowa część programu jest dostępna dla każdego, od razu po założeniu swojego konta. Dodatkowo, 365FarmNet oferuje możliwość rozszerzenia podstawowej wersji programu o płatne funkcje. Jest to możliwe dzięki modułowej budowie platformy. Pozwala to na indywidualne dostosowanie programu do własnych potrzeb.

Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych, fot. ADA
Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych, dr Mirosław Korzeniowski ze stowarzyszenia Agroekoton, fot. ADA

– W 365FarmNet wprowadzasz swoje dane podstawowe i dane dotyczące pól tylko raz. Wszystkie te dane będą stanowiły Twoją bazę danych, z której będziesz korzystać podczas dokumentowania codziennych prac polowych. Dzięki mobilnej dostępności programu, dostęp do swoich danych możesz mieć w każdym miejscu, co pozwoli Ci na zapisywanie czynności nawet bezpośrednio podczas wykonywania pracy. 365FarmNet ułatwia zarządzanie gospodarstwem, czuwa nad bezpieczeństwem Twoich danych i usprawnia prowadzenie dokumentacji. A dzięki modułowej budowie 365FarmNet możesz indywidualnie dostosować program do własnych potrzeb –zachęcał do zastosowania 365FarmNet Jerzy Koronczok.

dr Mirosław Korzeniowski ze stowarzyszenia Agroekoton przedstawił zaś innowacyjne rozwiązania w produkcji owoców, w tym automatyzację procesów i robotyzację produkcji wpisujące się w trend Ogrodnictwo 4.0.

– Nasze Stowarzyszenie działa w branży Agro na styku różnych środowisk np. naukowcy-ogrodnicy-konsumenci czy administracja lokalna-rolnicze organizacje branżowe. Nasz cel to łączenie potencjałów, koordynacja działań różnych środowisk i współpraca na rzecz środowiska. Myślimy tu zarówno o środowisku naturalnym, jak i naszym środowisku, producentów i konsumentów żywności – mówił Mirosław Korzeniowski.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Agroekoton jest miejscem dla kreowania różnorodnych idei i pomysłów oraz sposobów ich wdrażania do praktyki rolniczej. Zaangażowanie, współpraca i innowacje oparte na zdobyczach nauki są filarami naszej działalności, zgodnej ze strategiami Unii Europejskiej.

Z kolei Marek Januszewski z Metos Polska mówił jak kluczowe są precyzyjne prognozy pogody i zarządzanie glebą oraz zasobami wody, a Roman Zapała zaprezentował system Elvio do zarządzania produkcją rolniczą w gospodarstwie rolnym, którego funkcjonalności pozwalają na zautomatyzowane wypełnienie obowiązków administracyjnych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

ELVIO jest systemem modułowym, opracowanym przez firmę Agraves, który stale rozwija się w odpowiedzi na zmianę prawa w zakresie prowadzeniem produkcji rolnej, a także sugestie użytkowników.

W wydarzeniu udział wzięli oprócz rolników, przedsiębiorców, przedstawicieli Grup Operacyjnych EPI, doradztwa rolniczego i nauki też   przedstawiciele administracji publicznej, polskich akceleratorów i inkubatorów dla sektora rolno-spożywczego.

Tekst i zdjęcia: ADA

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.