fbpx

Narzędzia cyfrowe wspierające optymalizacje produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych

W Łodzi (16 – 17 maja) odbyła się dwudniowa konferencja pn. „Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych”, zorganizowana w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie.

Celem konferencji było przede wszystkim upowszechnienie informacji o innowacyjnych rozwiązaniach teleinformatycznych wspierających produkcję rolniczą. Ideą konferencji jest przede wszystkim zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej innowacyjnych metod zarządzania produkcją rolniczą, w tym roślinną i zwierzęcą, przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi cyfrowych, zarówno tych obecnie dostępnych na polskim rynku, oraz takich, które funkcjonują w fazie prototypu lub pilotażu.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenie było również doskonałym miejscem do prowadzenia dyskusji w zakresie rozwoju narzędzi informatycznych wspierających produkcję rolniczą, dostępności do informacji o tej produkcji zbieranych w wielu systemach i bazach danych oraz integracji takich danych wraz udostępnieniem rolnikowi.

Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych, fot. ADA
Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych zespół 365 FarmNet, fot. ADA

W trakcie konferencji zostały między innymi przedstawione zasady ubiegania się o przyznanie pomocy w ramach działania „Współpraca” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla Grup Operacyjnych EPI opracowujących i wdrażających innowacje.  Dodatkowo miały miejsce prelekcje poprowadzone przez przedstawicieli Grup Operacyjnych EPI realizujących w ramach tego działania innowacyjne projekty mające na celu opracowanie i wdrożenie rozwiązań IT wpływających pozytywnie na opłacalność produkcji poprzez monitorowanie i optymalizację jej kosztów.

Marek Siuciak zaprezentował założenia projektu „Lodron”. Głównym jego celem jest poprawa wykorzystania potencjału produkcyjnego pastwisk przez usprawnienie procesów decyzyjnych w chowie bydła. Efektem prowadzenia monitoringu będzie prognozowanie ilości dostępnej paszy i szacowanie dynamiki przyrostu masy roślinnej w celu precyzyjnego zarządzania stadem, ułatwienie planowania produkcji i uzyskanie dobrej jakości paszy.  Natomiast celem szczegółowym jest zastosowanie innowacyjnych technologii szacowania i monitoringu plonu z wykorzystaniem dronów oraz przygotowanie aplikacji komputerowej. Efektem realizacji zaplanowanych badań jest stworzenie narzędzi ułatwiających monitorowanie plonu oraz aplikacji pozwalającej na optymalne wykorzystanie przez bydło mleczne i mięsne dostępnej paszy wyprodukowanej na pastwisku. W wyniku prowadzonych badań powstanie prototyp drona wyposażony w urządzenia telemetryczne oraz mobilna aplikacja komputerowa, która ułatwi zarządzanie pastwiskiem. Opracowane rozwiązania techniczne i konstrukcyjne oraz narzędzia monitorowania mogą być w przyszłości wykorzystane w innych dziedzinach produkcji zwierzęcej i roślinnej.

Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych, fot. ADA
Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych, fot. ADA

Grzegorz Patoła przedstawił szczegóły projektu „Wirtualne Pole”, którego celem jest opracowanie i wdrożenie nowatorskiego modelu sprzedaży produktów rolnych w postaci serwisu internetowego umożliwiającego zamówienie uprawy produktów rolnych bezpośrednio u rolnika na konkretnym, wydzielonym obszarze pola uprawnego. Pomysłodawcy projektu chcą skrócić drogę od rolnika do klienta, redukując liczbę pośredników. Dzięki projektowi konsumenci będą mogli korzystać z lokalnej żywności z pewnego źródła, a rolnik “wspierany przez społeczność” będzie mógł skupić się na uprawie warzyw i owoców. We wskazanym modelu współpracy zyskuje zarówno konsument, który sam wybiera swojego dostawcę i sposób uprawy, jak i rolnik, który nie martwi się o zbyt, gdyż produkuje to, co zlecą mu klienci.

Natomiast prof. dr hab. Jerzego Czembora omówił zasadsy działania platformy bioinformatycznej AGROBANK – narzędzia ICT wspierającego bioróżnorodność funkcjonalną w gospodarstwach rolnych. Celem platformy jest rozwój nowoczesnego sektora rolno-spożywczego w Polsce poprzez usprawnianie procesu transferu wiedzy i innowacyjności do praktyki rolniczej. Według prof. Czembora aplikacja AGRO – odmiana będzie systemem bioinformatycznym, który zapewni poszerzenie bioróżnorodności funkcjonalnej np. poprzez wybór właściwego gatunku i odmiany wskazanej do uprawy na wyznaczonej przez użytkownika działce.

Na zakończenie obrad zostały przedstawione rozwiązania IT oferowane przez Partnerów SIR. Jerzy Koronczok i Roman Bathelt zaprezentowali możliwości systemu zarządzania gospodarstwem Farmnet365 oraz innych usług oferowanych przez Agrocom.

365FarmNet to wielokrotnie nagradzane oprogramowanie do prowadzenia zautomatyzowanej i kompletnej dokumentacji wszystkich działań w gospodarstwie, co zapewnia przejrzystość procesów pracy i poniesionych kosztów, niezależnie od ilości maszyn czy wielkości firmy. Program pozwala spełnić wymagania i obowiązki, oszczędza pieniądze, a przede wszystkim umożliwia wyjście z biura zostawiając więcej czasu na prawdziwe rolnictwo.

365FarmNet w wersji podstawowej jest całkowicie bezpłatny. Darmowa część programu jest dostępna dla każdego, od razu po założeniu swojego konta. Dodatkowo, 365FarmNet oferuje możliwość rozszerzenia podstawowej wersji programu o płatne funkcje. Jest to możliwe dzięki modułowej budowie platformy. Pozwala to na indywidualne dostosowanie programu do własnych potrzeb.

Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych, fot. ADA
Konferencja Innowacyjne narzędzia ICT wspierające optymalizację produkcji i rozwoju gospodarstw rolnych, dr Mirosław Korzeniowski ze stowarzyszenia Agroekoton, fot. ADA

– W 365FarmNet wprowadzasz swoje dane podstawowe i dane dotyczące pól tylko raz. Wszystkie te dane będą stanowiły Twoją bazę danych, z której będziesz korzystać podczas dokumentowania codziennych prac polowych. Dzięki mobilnej dostępności programu, dostęp do swoich danych możesz mieć w każdym miejscu, co pozwoli Ci na zapisywanie czynności nawet bezpośrednio podczas wykonywania pracy. 365FarmNet ułatwia zarządzanie gospodarstwem, czuwa nad bezpieczeństwem Twoich danych i usprawnia prowadzenie dokumentacji. A dzięki modułowej budowie 365FarmNet możesz indywidualnie dostosować program do własnych potrzeb –zachęcał do zastosowania 365FarmNet Jerzy Koronczok.

dr Mirosław Korzeniowski ze stowarzyszenia Agroekoton przedstawił zaś innowacyjne rozwiązania w produkcji owoców, w tym automatyzację procesów i robotyzację produkcji wpisujące się w trend Ogrodnictwo 4.0.

– Nasze Stowarzyszenie działa w branży Agro na styku różnych środowisk np. naukowcy-ogrodnicy-konsumenci czy administracja lokalna-rolnicze organizacje branżowe. Nasz cel to łączenie potencjałów, koordynacja działań różnych środowisk i współpraca na rzecz środowiska. Myślimy tu zarówno o środowisku naturalnym, jak i naszym środowisku, producentów i konsumentów żywności – mówił Mirosław Korzeniowski.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Agroekoton jest miejscem dla kreowania różnorodnych idei i pomysłów oraz sposobów ich wdrażania do praktyki rolniczej. Zaangażowanie, współpraca i innowacje oparte na zdobyczach nauki są filarami naszej działalności, zgodnej ze strategiami Unii Europejskiej.

Z kolei Marek Januszewski z Metos Polska mówił jak kluczowe są precyzyjne prognozy pogody i zarządzanie glebą oraz zasobami wody, a Roman Zapała zaprezentował system Elvio do zarządzania produkcją rolniczą w gospodarstwie rolnym, którego funkcjonalności pozwalają na zautomatyzowane wypełnienie obowiązków administracyjnych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

ELVIO jest systemem modułowym, opracowanym przez firmę Agraves, który stale rozwija się w odpowiedzi na zmianę prawa w zakresie prowadzeniem produkcji rolnej, a także sugestie użytkowników.

W wydarzeniu udział wzięli oprócz rolników, przedsiębiorców, przedstawicieli Grup Operacyjnych EPI, doradztwa rolniczego i nauki też   przedstawiciele administracji publicznej, polskich akceleratorów i inkubatorów dla sektora rolno-spożywczego.

Tekst i zdjęcia: ADA

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.