fbpx

Nowelizacja ustawy o biopaliwach uderza w producentów rzepaku

2 sierpnia br. podczas posiedzenia Rady Ministrów przyjęto nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości.

Projekt ten  nie był konsultowany społecznie, a branża nie miała szansy się z nim zapoznać dlatego zarząd Polskiej Federacji Rolnej wspólnie z Polską Koalicją Biopaliw i Pasz Białkowych skierowali do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, apel przeciwko załamaniu opłacalności produkcji rzepaku.

Rolnicy w piśmie skierowanym do prezes PiS zaproponowali pozostawienie dotychczasowego poziomu minimalnego realizacja Narodowego Celu Wskaźnikowego w 2023 roku na poziomie 80% (zamiast proponowanych 60%) oraz usunięcie z projektu przepisu umożliwiającego faktyczny brak realizacji NCW w 2022 roku poprzez odstąpienie od naliczania kar za ewentualny brak realizacji tego obowiązku przez podmioty paliwowe.

Jak podaje Polska Federacja Rolna nowelizacja ustawy biopaliwowej ma prowadzić do zmniejszenia popytu na nasiona rzepaku nawet o 1 mln ton.  Według producentów rzepaku ustawa uderzy w 150 tys. polskich gospodarstw zajmujących się uprawą rzepaku.  Oprócz negatywnego wpływu na polskie rolnictwo i gorzelnictwo nowelizacja wpłynie także w narodowe bezpieczeństwo paliwowe.

–  Zmiany w prawie są szkodliwe także dla polskiej gospodarki, ponieważ nowelizacja ma uprawniać koncerny paliwowe do zwiększenia ilości stosowania biokomponentów nieprodukowanych w Polsce – mówi Łkasz Gapa , dyrektor Biura PFR.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.