Pokaz polowy ciągników Valtra

Pierwszy z czterech pokazów Valtra Demo Tour 2019 zorganizowano 4-go września w miejscowości Jarząbkowice (woj. śląskie) przy współpracy z lokalną firmą Agrojurek.

Organizatorzy imprezy zaprosili wybraną grupę rolników. Pan Krzysztof Jurek, właściciel firmy Agrojurek udostępnił pole do przeprowadzenia pokazu. Imprezę rozpoczął przejazd siedmiu ciągników Valtra zagregatowanych z maszynami rolniczymi.

Jako pierwszy, został zaprezentowany ciągnik Valtra S274 – przedstawiciel najmocniejszej serii S, na którą składa się 6 modeli w zakresie od 270 do 405 KM.

Kolejny ciągnik Valtra T254 został wybrany ciągnikiem roku 2018, najlepszym pod względem projektu, wykonania i dizajnu. Jest to ciągnik z unikalną przekładnią Versu, z podłokietnikiem Smar Touch i z 9-calowym ekranem dotykowym.

Następny ciągnik Valtra T174 posiada przekładnię bezstopniową, która pozwala pracować już od prędkości 20 m/godz. i dedykowany jest do pracy w uprawach specjalnych, takich jak uprawa warzyw, gdzie potrzebne są dużo niższe prędkości. Ciągnik w kolorze białym z czarnymi kołami – dzieło studia tuningowego Unlimited. Valtra proponuje kilkaset różnych możliwości wyposażenia ciągnika. Można wybrać kolor ciągnika, kolor felg, obszycie skórą foteli i inne. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku są przepisy dopuszczające taki traktor do ruchu.

Kolejny przedstawiany ciągnik z tej samej serii to Valtra T174, zdecydowanie krótszy od poprzedniego o rozstawie osi 2,66 m, ale dzięki temu o bardzo dużej zwrotności (zawraca na promieniu 4,5 metra). Silnik w tym modelu dysponuje mocą 175 KM, a w trybie transportowym – 201 KM. Pod maską tego ciągnika pracuje silnik 4-cylindrowy o pojemności prawie 5 litrów. Wyposażony jest w przekładnię typu Versu z podłokietnikiem Smart Touch i nawigację. Przekładnia Versu dysponuje łącznie 30 biegami (na każdym z 6 zakresów zmienia się 5 półbiegów). W tym modelu są do wyboru 3 pompy: 115, 160 lub 200 litrów/minutę. Jest tu hydraulika niezależna od przekładni (60 litrów oleju w hydraulice i 60 litrów w przekładni), a oleje się wzajemnie nie mieszają. Ciągnik wyposażono w jedną dużą poduszkę pneumatyczną przedniej osi.

W wersji topowej pokazano także ciągnik Valtra T154 Direkt ze studia Unlimited z 6-cio cylindrowym silnikiem, terminalem Smart Touch oraz bezstopniową przekładnią. Ciągnik zawraca na promieniu 5,25 m. Jest to ciężki solidny ciągnik uprawowy.

Kolejny ciągnik N114 z fabrycznym ładowaczem czołowym, charakteryzuje się dużą zwrotnością. Zawraca na promieniu 4,5 metra. Doskonałą widoczność zapewnia nisko poprowadzona maska, duża przednia szyba i częściowo przeszklony dach kabiny (0,5 m2). Ładowacz czołowy jest tak skonstruowany, że jego rama wsporcza nie ogranicza prześwitu (55 cm) ani też nie ogranicza kąta skrętu kół. Ponadto wokół kabiny zamontowano 10 reflektorów roboczych, aby zwiększyć widoczność podczas pracy wieczorem. Sterowanie zapewnia podłokietnik z małym dżojstikiem. Połowa ciągników serii A i N zjeżdża z linii produkcyjnej z fabrycznie zamontowanym ładowaczem czołowym.

Serię A najmniejszych ciągników o mocy 74 do 130 KM reprezentował ciągnik A114 w wersji Hi Tech 4, przygotowany przez studio Unlimited. Ciągnik o bardzo zwartej konstrukcji. Według producenta świetnie spisuje się jako ciągnik główny w małych gospodarstwach, ale również jako ciągnik pomocniczy do prac gospodarczych.

Po zakończonej prezentacji zainteresowani mogli zapoznać się z ciągnikami również w bezpośredniej pracy na polu. W akcji polowej ciągniki Valtra pracowały z maszynami uprawowymi i siewnymi marki Kuhn i Amazone.

W przyczepie specjalnie wyposażonej w terminale Smart Touch oraz inne technologie inteligentnego rolnictwa, rolnicy mogli zobaczyć i poćwiczyć jak łatwo można je obsługiwać.

Na pytania zainteresowanych z zakresu ogumienia odpowiedzi udzielali specjaliści z firmy Continental, która wyposaża ciągniki Valtra w opony.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Suwara