fbpx
Strona głównaWiadomościZ krajuPlagi polskiego rolnictwa - w zagrodzie ASF i ptasia grypa, a w...

Plagi polskiego rolnictwa – w zagrodzie ASF i ptasia grypa, a w polu susza

Ten sezon zarówno w polu jak i zagrodzie nie należy do łatwych dla rolników. Hodowców drobiu prześladuje niekończąca się ptasia grypa, świńskie zagrody wyniszcza afrykański pomór świń, a hodowców bydła zarówno opasowego jak i mlecznego wciąż rosnące koszty produkcji.

Łatwego życia nie maja też producenci zbóż, których plantacje w tym roku wyniszcza susza i obecnie zbyt niskie ceny oferowane za zebrane plony.

Jak wynika z udostępnianych do publicznej wiadomości raportów z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w roku bieżącym susza jest odczuwalna w uprawach rolnych na terenie całej Polski.

Jak podaje resort rolnictwa od 2020 roku producenci rolni poszkodowani w wyniku suszy, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, mają możliwość zgłoszenia wniosków o oszacowanie szkód za pośrednictwem publicznej aplikacji, która umożliwia weryfikację zgłoszeń z zasięgiem klimatycznego bilansu wodnego (KBW) i ustalonym poziomem strat w plonach.

Stosownie do tych przepisów producent rolny może złożyć wniosek o oszacowanie szkód, za pomocą publicznej aplikacji, po złożeniu wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego i nie później niż do dnia 15 października roku wystąpienia suszy. Każdy producent rolny może złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy tylko raz w danym roku, po podpisaniu wniosku nie ma możliwości dokonywania jego korekty – informuje Rafał Romanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szkoda tylko, że uruchomiona pod koniec lipca br. aplikacja publiczna „zgłoś szkodę rolniczą” – za pośrednictwem której producenci rolni poszkodowani w wyniku suszy w roku 2022 mogą składać wniosek o oszacowanie szkód nie działa prawidłowo. Tego kiedy zacznie prawidłowo pracować i co jest przyczyna obecnej awarii resort rolnictwa już nie wyjaśnia. Być może ministerialni urzędnicy stosują się do staropolskiej maksymy, ze mowa jest srebrem, a milczenie złotem.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.