fbpx

Stan plantacji rzepaku – podsumowanie jesiennej wegetacji

Większość plantacji w naszym kraju jest w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. Na wykonanych lustracjach polowych w centralnej Wielkopolsce rośliny rozwinięte są bardzo dobrze.

Rzepak to roślina o najdłuższej wegetacji. W niektórych sezonach pozostaje na polach nawet 12 miesięcy. W tym czasie rzepak narażony jest na oddziaływanie  wielu czynników. Zaliczamy do nich te, na które mamy wpływ są to zazwyczaj czynniki agrotechniczne oraz te niezależne od naszej działalności czyli związane z przebiegiem pogody. To właśnie warunki jakie występują w czasie siewu oraz jesiennej wegetacji decydują o potencjalnym plonie.

Samasz loteria - baner

Przełom listopada i grudnia to dobry czas aby przyjrzeć się roślinom i ocenić ich kondycję. Z licznych obserwacji wiemy, że rzepak „koduje” podwaliny pod przyszły plon już jesienią. Pojawia się rozeta złożona najczęściej z 8-12 liści, tworzone są zawiązki pędów bocznych, ustala się liczba rozgałęzień oraz kwiatów z których powstaną łuszczyny. Najważniejszy jest jednak system korzeniowy. To on zdecyduje o dobrym przezimowaniu i szybkiej regeneracji wiosną. Ponadto zdrowy głęboki system korzeniowy to zabezpieczenie przed stresami abiotycznymi, które coraz częściej pojawiają się wiosną, a do szczególnie groźnych należy susza.

Stan tegorocznego rzepaku

Bieżący sezon uprawy, podobnie jak poprzednie, nie był łaskawy dla plantatorów rzepaku. Przebieg pogody w II połowie sierpnia wpłynął na siewy. Początkowo brak opadów i przesuszona gleba a następnie intensywne opady spowodowały problemy ze wschodami lub wręcz uniemożliwiały siewy. Konieczne było w wielu regionach opóźnienie siewu do pierwszych dni września. Nierównomierność wschodów oraz opóźnienia siewu mają swoje konsekwencje w kondycji roślin.

Można jednak stwierdzić, że większość plantacji w naszym kraju jest w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. Na wykonanych lustracjach polowych w centralnej Wielkopolsce rośliny rozwinięte są bardzo dobrze. Charakteryzują się rozetą złożoną z około 12-14 liści, szyjką korzeniową o średnicy 15-20 mm oraz systemem korzeniowym sięgającym w głąb gleby do głębokości około 20 cm. Przyjmuje się, że rozeta składająca się z 8 liści to 4-5 rozgałęzień, 10 liści odpowiada 6-7 rozgałęzieniom, a 12 liści to zawiązki 9-10 rozgałęzień. Powyższe dane oznaczają, że cały potencjał plonotwórczy wykształcił się prawidłowo przed spoczynkiem zimowym. Dla prawidłowego wytworzenia przez rzepak wszystkich organów w okresie jesiennym potrzeba od 75 do 90 dni wegetacji. Ważna jest także suma temperatur efektywnych, powinna ona kształtować się na poziomie około 900oC-dni.

Obecność patogenów na plantacji

Na początku wegetacji plantacje rzepaku były zagrożone presją ze strony szkodników. Szczególnie groźne były pchełki: rzepaczane i ziemne oraz śmietka kapuściana, można było zaobserwować również gnatarza rzepakowca. W przypadku wcześnie występujących na plantacjach szkodników najlepszym zabezpieczeniem są insektycydowe zaprawy nasienne.

W sezonie dostępne były dwie zaprawy: Lumiposa 625 FS, która zgodnie z etykietą zwalcza takie szkodniki jak: pchełki ziemne i rzepaczane, śmietkę kapuścianą oraz gnatarza rzepakowca oraz Buteo Start zaprawa przeznaczona do zwalczania śmietki kapuścianej oraz pchełek. Należy jednak pamiętać, że stosowane zaprawy nasienne chronią rośliny w początkowej fazie wzrostu przez okres około 3-4 tygodni. W kolejnych tygodniach i miesiącach jesiennej wegetacji konieczne jest monitorowanie presji ze strony szkodników,  a najlepszym sposobem do tego są żółte naczynia.

Regulacja wzrostu i ochrona fungicydowa w bieżącym sezonie  wykonana została na standardowym poziomie. Rośliny są zdrowe i dobrze przygotowane do wejścia w okres spoczynku zimowego.

Niedobory składników pokarmowych

Na niektórych plantacjach możemy obserwować pojawiające się pierwsze symptomy niedoboru składników pokarmowych. Dotyczy to głównego składnika pokarmowego jakim jest azot. O jego niedoborze mogą świadczyć żółte czy antocyjanowe przebarwienia liści.

Na kondycję rzepaku i realizację jego potencjału plonotwórczego wpływ ma obsada jaką zaplanowaliśmy w trakcie siewów. Pamiętajmy, że rzepak mieszańcowy plonuje w 70 proc. na rozgałęzieniach bocznych, a tylko ok 30 proc. plonu znajduje się na pędzie głównym.  Obsada na plantacjach w dobrej kulturze wysianych w optymalnym terminie to 40 roślin/m2, a w opóźnieniach ok 45 roślin/m2.

Podsumowując możemy stwierdzić, że większość plantacji rzepaku dobrze rokuje. Oczywiście wiele będzie zależało od przebiegu warunków pogodowych w trakcie zimy. Dane z różnych źródeł informują, że w obecnym sezonie rzepak wysiany jest na powierzchni około 980 tys. hektarów. Pamiętajmy jednak, ze rzepak to roślina wymagająca i szczególnie narażona na działania różnych czynników zarówno biotycznych jak i abiotycznych. Wszystkie działania, które są zależne do nas muszą być wykonane na 100 proc. Daje to szanse na optymalne wykorzystanie potencjału plonotwórczego jaki niosą ze sobą nowe genetycznie odmiany mieszańcowe rzepaku.

SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.