Pakiet osłonowy dla rolników

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego zwróciła się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o pilne przygotowanie pakietu osłonowego dla rolników – chroniącego ich przed negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa.

– Polski rząd przygotował taki pakiet dla przedsiębiorców, jako grupy wysoce poszkodowanej pandemią. Taką samą grupą są rolnicy, którzy również ponoszą ogromne straty w związku z pandemią koronawirusa. Zamknięte są targowiska, gdzie rolnicy mogli sprzedawać swoje produkty. Żywność w sklepie drożeje, ale zarabiają na tym przede wszystkim pośrednicy. Z informacji, jakie posiadamy, cena tradycyjnej kaszanki kształtuje się na poziomie 20 zł za kg, cena słoniny na poziomie 9 zł za kg. Natomiast od dnia 4 marca br. daje się zauważyć spadek ceny 1 kg żywca wieprzowego od 50 gr do 1 zł na kilogramie – uzasadnia Bronisław Węglęwski, prezes IRWŁ.

Zdaniem samorządu rolniczego województwa łódzkiego pakiet taki miedzy innymi powinien zawierać odroczenie płatności składek na ubezpieczenie społeczne w KRUS, czasowe odroczenie raty spłaty kredytów w bankach czy też czasowe zawieszenie egzekucji komorniczych w stosunku do gospodarstw rolnych.

Ponadto otwarcie targowisk funkcjonujących na wolnym powietrzu, mających wpływ na poprawę sytuacji zbycia przez rolników produktów rolnych, zawieszenie przez KOWR, na określony czas, opłat za dzierżawę gruntów rolnych, których właścicielem jest Skarb Państwa.

Według IRWŁ powinien być też podniesiony zasiłek chorobowy, a jego wypłata powinna się odbywać od pierwszego dnia choroby. Konieczne jest też przygotowanie procedury na wypadek wystąpienia koronawirusa w rodzinie rolniczej, która powinna zabezpieczać zwierzęta i ich codzienną obsługę.

Źródło: IRWŁ

Opracował: Samuel Skrzysz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności