Izby Rolnicze: potrzebny pakiet osłonowy dla rolników w związku z COVID-19

Izba  Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje do Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych o pilne przygotowanie pakietu osłonowego dla rolników chroniącego ich przed negatywnymi skutkami pandemii koronowirusa.

– Polski rząd przygotował taki pakiet dla przedsiębiorców, jako grupy wysoce poszkodowanej pandemią. Taką samą grupą są rolnicy, którzy również ponoszą ogromne straty w związku z pandemią koronawirusa. Zamknięte są targowiska, gdzie rolnicy mogli sprzedawać swoje produkty. Żywność w sklepie drożeje, ale zarabiają na tym przede wszystkim pośrednicy. Z informacji jakie posiadamy, cena tradycyjnej kaszanki kształtuje się na poziomie 20 zł za kg, cena słoniny na poziomie 9 zł za kg. Natomiast od dnia 4 marca br. daje się zauważyć spadek ceny 1 kg żywca wieprzowego od 50 gr do 1 zł na kilogramie – uzasadnia Bronisław Węglewski, prezes IRWŁ.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje o przygotowanie pakietu osłonowego dla rolników, który umożliwi ochronę ich gospodarstw.

Zdaniem izbowych działaczy z łódzkiego  taki pakiet  powinien między innymi zawierać  odroczenie płatności składek na ubezpieczenie społeczne w KRUS, czasowe odroczenie roku spłaty kredytów w bankach czy   czasowe zawieszenie egzekucji komorniczych w stosunku do gospodarstw rolnych.

Ponadto otwarcie targowisk funkcjonujących na wolnym powietrzu, mających wpływ na poprawę sytuacji zbycia przez rolników produktów rolnych, zawieszenie przez KOWR, na określony czas, opłat za dzierżawę gruntów rolnych, których właścicielem jest Skarb Państwa.

Konieczne jest też zdecydowane podniesienie kwoty zasiłku chorobowego i wypłaty tego świadczenia od pierwszego dnia choroby oraz przygotowanie procedury na wypadek wystąpienia koronawirusa w rodzinie rolniczej – powinna  ona zabezpieczać zwierzęta i ich codzienną obsługę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności