Otłuszczenie a rozród świń. Lochy tłuste czy chude?

Zdolność do rodzenia licznych miotów oraz właściwe odchowanie prosiąt coraz częściej wiązane jest z kondycją lochy. Tymczasem prowadzone przez ostatnie dziesięciolecia prace hodowlane spowodowały dziś wzrost mięsności świń, pociągając za sobą zmniejszenie u nich rezerw tłuszczu. Zagadnienie to ma znaczenie szczególnie u loszek i loch użytkowanych rozpłodowo. 

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Tłuszcz stanowi ok. 70-75% rezerw energetycznych lochy. Obok magazynowania energii, bierze udział w licznych procesach hormonalnych organizmu.

Rezerwę tłuszczową loszki ocenia się za pomocą pomiaru grubości słoniny (np. aparatem ultradźwiękowym) w punkcie p2. Jej wartość przed kryciem nie powinna przekraczać 20 mm. Wartość poniżej progu 16 mm nie gwarantuje dobrych wyników w rozrodzie i długiego użytkowania zwierzęcia. Loszki, u których słonina jest zbyt cienka nie dysponują odpowiednią rezerwą energetyczną umożliwiającą na uruchomienie jej np. podczas laktacji (tab.1). U takich zwierząt często występuje tzw. syndrom pierwszego miotu, charakteryzujący się znacznym wydłużeniem okresu jałowienia spowodowany zbyt dużym wyczerpaniem lochy po odsadzeniu prosiąt. Loszki takie są również mniej odporne i bardziej podatne na schorzenia.

reklama
Baner Corner

Tab.1. Zależność między grubością słoniny w punkcie p2 loszek przy pierwszym kryciu, a długością ich użytkowania (Guaghn i in., 1993)

reklama
Baner Samasz
Wyszczególnienie Grubość słoniny w p2 (mm)
<14 14-16 >16
Liczba loszek 161 466 466
Liczba miotów uzyskana podczas użytkowania 2,81 3,47 3,75

 

Wraz ze wzrostem loszki zmienia się jej otłuszczenie, w tym grubość słoniny. Od momentu zapłodnienia do porodu, grubość słoniny stopniowo ulega zwiększeniu. Po porodzie, w trakcie laktacji, parametr ten maleje. Sprawia to intensywny odchów prosiąt oraz produkcja mleka w tym okresie.

Zwierzęta skąpo żywione podczas ciąży rodzą prosięta o niskiej masie ciała, słabe i mało żywotne. Z kolei żywione niedoborowo podczas laktacji tracą kondycję na skutek zużywania do produkcji mleka składników uwalnianych z własnego organizmu w byt dużych ilościach i wychudzone długo jałowią. Przedłużający się, nierzadko nawet do miesiąca, okres jałowienia znacząco obniża częstotliwość oproszeń. Z kolei lochy zatuczone podczas ciąży miewają problemy z porodem, a następnie słaby apetyt podczas laktacji przez co produkują mniej mleka. Sytuacja taka pogarsza odchów prosiąt. Nadmierne otłuszczenie loszek i loch prowadzi do trudnych porodów,  zwiększając ilość martwo urodzonych prosiąt oraz może być przyczyną takich schorzeń okołoporodowych jak np. MMA. Zespół zaburzeń okołoporodowych MMA związany jest z występowaniem schorzeń gruczołów mlekowych. Towarzyszyć mu często również stan zapalny dróg rodnych oraz bezmleczność.

reklama
Baner SUmi

W Instytucie Zootechniki-PIB w Krakowie, przeprowadzono badania na lochach, gdzie określano zależności między zmianami grubości słoniny określanej w punkcie p2 podczas krycia, porodu oraz po odsadzeniu prosiąt, a liczbą i masą ciała urodzonych oraz odchowanych do 21 dnia życia prosiąt (tab.2). We wszystkich trzech cyklach reprodukcyjnych najniższą grubość słoniny w punkcie p2 stwierdzono w okresie krycia, a najwyższą w okresie porodu. Pomiary grubości słoniny w w/w punkcie, w kolejnych cyklach reprodukcyjnych były coraz wyższe. Obserwowano istotne pocienienie słoniny podczas trwania laktacji. Wykazano, że zwiększenie grubości słoniny w okresie od pokrycia do porodu istotnie wpływało na wzrost liczby prosiąt urodzonych oraz masę ich ciała. W przypadku zależności między zmianą grubości słoniny loch w okresie od porodu do odsadzenia prosiąt, stwierdzono korelacje o ujemnych wartościach związanych ze spadkiem ilości odchowanych prosiąt w miocie oraz o dodatnich zależnościach wraz ze wzrostem masy ciała prosięcia odsadzonego w 21 dniu życia. Świadczy to, że wraz z istotnym zmniejszeniem się otłuszczenia loch podczas laktacji wzrastała masa ciała odłączanych prosiąt i zmniejszały się ich straty podczas odchowu.

Tab.2. Grubość słoniny w punkcie p2 u loch oraz liczba i masa ciała prosiąt w 3 kolejnych miotach (Eckert, 2020).

 

Wyszczególnienie Cykl reprodukcyjny
1 2 3
Grubość słoniny w p2 (mm):

przed kryciem

przed porodem

po odsadzeniu

 

12,2

16,1

13,3

 

13,6

16,9

13,8

 

14,0

16,8

14,5

Liczba prosiąt w 1 dniu życia

Masa prosięcia w 1 dniu życia (kg)

Liczba prosiąt w 21 dniu życia

Masa prosięcia w 21 dniu życia (kg)

11,78

1,41

10,68

5,16

11,49

1,47

10,17

5,68

11,61

1,48

10,19

5,72

 

Pocienienie słoniny podczas trwania laktacji istotnie rzutowało na skład siary i mleka loch. Im większa była różnica w grubości słoniny między porodem a odsadzeniem prosiąt, tym mleko zawierało więcej tłuszczu i substancji energetycznych. Ponadto, pobierana przez noworodki siara charakteryzowała się wysoką koncentracją ciał odpornościowych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Podsumowując, zmiany grubości słoniny u loch w okresie od krycia do porodu są istotnie powiązane z liczbą oraz masą ciała urodzonych prosiąt. Z kolei, zmiany grubości słoniny w okresie od porodu do odsadzenia prosiąt są dodatnio skorelowane z przyrostem masy ciała prosiąt podczas odsadzenia oraz ujemnie skorelowane ze stratami prosiąt podczas odchowu. Pocienienie słoniny w okresie odchowu prosiąt wiąże się z obniżeniem poziomu zapasów energii w tkance tłuszczowej, która jest zużywana na potrzeby bytowe lochy oraz produkcję siary i mleka podczas laktacji.

Zmniejszanie otłuszczenia przez lochy podczas odchowu prosiąt wskazuje na ich potencjalnie wysoką przydatność do użytkowania rozpłodowego.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI