fbpx
Strona głównaWiadomościOgraniczyć populację dzików

Ograniczyć populację dzików

W związku z ze stwierdzeniem kolejnych przypadków wirusa afrykańskiego pomoru świń Walne Zgromadzanie Podlaskiej Izby Rolniczej wnioskuje o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie populacji dzików, które są głównymi nosicielami choroby.

Powyższy postulat podnosiliśmy już wielokrotnie w naszych wystąpieniach podkreślając, że gęstość  dzika powinna wynosić poniżej 0,5 osobnika na kilometr kwadratowy lasów . Istotne jest , by dotyczyło to również parków narodowych  na terenie całego kraju . Istniejącą  populację dzików należy  bowiem dostosować do obszaru jego bytowania i naturalnej bazy pokarmowej, czyli lasu. To właśnie obszaru chronione są ostoją dzików i słabym punktem podejmowanych działań – mówi Grzegorz Leszczyński , prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Jak zaznaczają izbowi działacze kolejne przypadki ASF, które pojawiły się w ostatnim czasie są dowodem na to, że mimo prowadzonych działań  wirusa nie udaje się zatrzymać. Dlatego ich zdaniem  jeżeli ta walka  ma być skuteczna to nie można prowadzonych działań stosować wybiórczo. Należy objąć nimi całe terytorium kraju. Tylko wtedy przyniesie to zamierzone efekty.

Źródło: PIR

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.