fbpx
Strona głównaPozostałeNie prowokujmy dzików….

Nie prowokujmy dzików….

Jednym z ulubionych smakołyków dzików jest kukurydza, szczególnie ta znajdująca się na chłopskich polach. Dlatego lepiej nie siać jej w pobliżu lasów, bo wkrótce pole może zamienić się nie tylko w rykowisko, ale w miejsce sporu rolnika z myśliwymi o wysokość odszkodowania za poniesione straty na chłopskiej plantacji. Nie należy prowokować dzika szczególnie teraz kiedy po całym kraju rozlał się afrykański pomór świń, którego głównym wektorem przenoszenia są właśnie dziki.

Przypominamy o tym rolnikom właśnie teraz – kiedy zbliża się termin siewu kukurydzy. Najlepiej nie uprawiajcie tej rośliny na terenach przyleśnych, a jeśli już musicie to zgodnie z tym co radzą plantatorzy z Izby Rolniczej w Opolu, najlepiej na granicy las – uprawa kukurydzy pozostawić pas (na szerokość przejazdu kombajnem) obsiany rośliną niższą od kukurydzy np. zbożem.

– Pozostawiony pas pozwoli myśliwym na bezpieczne zaczajenie się na zwierzynę i skuteczne pozyskanie przez myśliwych dzika w czasie jego migracji z lasu do pola lub z pola do lasu. Myśliwi chroniąc nasze uprawy, musza zachować nadrzędne zasady bezpieczeństwa. W przypadku zasiewów kukurydzy, która osiąga kilka metrów wysokości myśliwi nie są w stanie zabezpieczyć pól zwłaszcza tych przylegających bezpośrednio do linii lasu w przypadku gdy rolnicy nie stosują powyższych zasad – mówi Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Już od kilkunastu lat skutecznie z dzikami na polach przylegających do lasu radzi sobie Piotr Doligalski ze wsi Kowróz w kujawsko–pomorskim. Rolnik ten po prostu nie prowokuje dzików i na plantacjach znajdujących się niedaleka lasu wysiewa gatunki ziół, które nie należą do ich ulubionych pokarmów. Szczególnie nie smakuje im ostropest.

Autor: Krzesimir Drozd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.