fbpx

Mity, półprawdy i oszczerstwa – wspólny sprzeciw branży drobiarskiej  

Branża drobiarska protestuje przeciwko powielaniu przez media “mitów, półprawd i oszczerstw”. Oświadczenie w tej sprawie podpisali przedstawiciele 12 organizacji. 

“Branża drobiarska stała się w ostatnich dniach przedmiotem bezpardonowych ataków ze strony mediów inspirowanych przez tzw. organizacje pro-zwierzęce. Pojawia się wiele publikacji, którym bliżej do aktywizmu niż do obiektywnego dziennikarstwa. Autorzy w sposób tendencyjny i bezkrytycznie podają „fakty” bez ich weryfikacji” – czytamy oświadczeniu.  

Przykładem takiego negatywnego, aktywistycznego podejścia jest powielanie przez media badań naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którym sygnatariusze oświadczenia odmawiają walorów naukowych. Jak czytamy w oświadczeniu, badania te zostały przeprowadzone na jednej tylko fermie, a zostały uogólnione na wszystkie fermy w kraju – tymczasem nie wiadomo, jaka to była ferma, w jakiej technologii i kiedy została wybudowana, jaki system chowu drobiu jest tam stosowany. Poza tym badacze z UWM pomijają w swoich badaniach mogące tam wystąpić czynniki jak zanieczyszczenie gleby czy wody przez leki używane przez ludzi – a tymczasem antybiotyki, które została tam podobno znalezione, nie są stosowane u zwierząt…   

Przy okazji drobiarze wyjaśniają, że opinie o masowym stosowaniu antybiotyków na fermach drobiu są jednym z najbardziej popularnych a jednocześnie nieprawdziwych przekonań na temat drobiarstwa. To przekonanie nie ma żadnego potwierdzenia w faktach, ponieważ w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz stosowania antybiotyków w hodowli drobiu, z wyjątkiem leczenia zwierząt. Nawet wtedy podawanie ich przebiega pod kontrolą weterynarza, a przepisy gwarantują, że mięso drobiowe przeznaczone do sprzedaży pozbawione jest pozostałości leków. Wysoka jakość hodowli sprawia, że zużycie antybiotyków spada w całej Europie: z 12 raportu Europejskiej Agencji Leków opublikowanego 22 grudnia 2022 r. wynika, że stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych u zwierząt w UE zmniejszyło się prawie o 47% w ciągu ostatnich 10 lat.  

Przedstawiciele branży przypominają też medialną burzę w związku z zachorowaniami kotów na ptasią grypę jako o modelowym przykładzie dezinformacji. Przypominają, że do tej pory nie znaleziono przyczyny zakażenia, nie ma więc żadnych dowodów naukowych, które pozwalają stwierdzić, że mięso drobiowe jest źródłem zakażenia kotów domowych grypą ptaków H5N1.  

Sygnatariuszami oświadczenia są organizacje 

Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj – Paweł Podstawka, przewodniczący 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz – Piotr Lisiecki, prezes Zarządu 

Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi – Wiesław Wojtczak, prezes Zarządu ,  

Polska Federacja Hodowców Drobiu – Jakub Pióro, prezes Zarządu,  

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza  – Dariusz Goszczyński, prezes Zarządu,  

Krajowa Rada Izb Rolniczych – Zygmunt Stromski, ekspert Copa-Cogeca 

Zrzeszenie Rolników i Producentów “Indyk Lubuski” – Beata Włodarczyk-Lewandowska, prezes Zarządu, Regionalna Grupa Producentów Drobiu FARMER  – Włodzimierz Olszewsk,i prezes Zarządu  

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu – Andrzej Danielak, prezes Zarządu Głównego  

Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu „POLDRÓB” – Stefan M. Chrzanowski, dyrektor Biura OZPD POLDRÓB  

Związek Polskie Mięso – Witold Choiński, prezes Zarządu  

Stowarzyszenie Innowatorów Wsi – Krzysztof Łuczak, dyrektor generalny 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Myślę że to nagonka na polskich producentów ponieważ za wschodnia granicą postaje nowy twór który chce zagarnąć przemysł drobiarski z resztą ponoć to sasza i Misza zrobił te zdjęcia to mowi samo za siebie ,a czy gdy padnie przemysł drobiarski to na ukrainie będzie bardziej zdrowo i humanitarnie wątpię w to tu chodzi tylko o pieniądze jak w całym zjeb…zielonym lądzie pozdrawiam

  2. Myślę , że zakłady drobiarskie mogłyby zrobić coś dobrego dla kur , które przynoszą im miliardy. To co robią z tymi pięknymi , a u nich żałosnymi stworzeniami jest godne kary . Nie chcę likwidacji żadnej fermy , ale może te chciwusy oddałyby część swoich zysków na korzyść ptaków. Wszystko można zrobić, wszystko można poprawić. W tym wypadku wsadzcie sobie w “D” swoje oświadczenia i weżcie się do pracy i poprawcie los ptaków. To jest warunek konieczny do tego żeby ocenić Was pozytywnie. Narazie jesteście gnojami i tyle.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.