Kurs chemizacyjny podstawą dla uniknięcia kar. Ile kosztuje i gdzie można taki kurs zrobić?

Rolnicy zaliczani są do profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin i w związku z tym są objęci są szeregiem wymagań związanych ze stosowaniem oprysków. Jednym z nich jest posiadanie aktualnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Wyróżnić można dwa typy szkoleń, które różnić się będą wysokością opłaty za taki kurs. Pierwszym z nich jest szkolenie dla użytkowników, którzy nie odbyli jeszcze kursu na nie trzeba przeznaczyć 2 dni. Jest to tzw. szkolenia podstawowe. Z kolei ci, którzy takowe kursy odbyli już wcześniej, mogą wziąć udział w szkoleniu uzupełniającym, które trwa jeden dzień.

W czasie takich szkoleń kursanci muszą zapoznać się z budową oraz konserwacją opryskiwaczy i procesem wykonywania oprysków. Prowadzący kurs mają za zadanie wyjaśnić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. W ramach tego typu szkoleń prowadzone są również wykłady dotyczące integrowanej ochrony roślin.

reklama
Baner Corner

Koszty jakie trzeba ponieść wynoszą obecnie najczęściej 100 zł za jednodniowe szkolenie i ok. 150 zł za dwudniowy kurs podstawowy. Zwykle tego typu kursy prowadzą ODR-y, choć obecnie nie brakuje także prywatnych, certyfikowanych firm, które tego typu szkolenia wykonują, jednak w ich przypadku trzeba najczęściej liczyć się z wyższymi opłatami.

reklama
Baner SUmi
reklama
Baner Samasz

Gdzie znajdziemy listę podmiotów uprawnionych do przeprowadzenia kursu? To dość proste; należy wejść na stronę http://piorin.gov.pl/wiorin/, następnie wybrać interesujące nas województwo, po czym z bocznego panelu z lewej strony wybrać zakładkę “rejestry i ewidencje”. Stamtąd powinniśmy mieć już dostęp do pełnej listy podmiotów wykonujących szkolenia w naszym województwie.

Należy również wspomnieć o tym, że zaświadczenie o odbytym szkoleniu jest ważne przez 5 lat, zatem koszt w przeliczeniu na rok jest znikomy w stosunku do ewentualnych kar, jakie mogą rolnika spotkać za brak takowego zaświadczenia. Oprócz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która może nakładać grzywny, dużo bardziej dotkliwą konsekwencją mogą być potrącenia przez ARiMR przy wypłatach dopłat obszarowych.

Trzeba również dodać, że zaświadczenie o odbytym szkoleniu nie wystarczy do uniknięcia kar przy ewentualnej kontroli. Należy również raz na 3 lata przeprowadzić badanie techniczne opryskiwacza (przez 5 lat ważne jest zaświadczenie o stanie technicznym tylko przy zakupie nowego opryskiwacza) oraz trzeba prowadzić ewidencję wykonywanych zabiegów z użyciem środków ochrony roślin.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI