fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłatyCzy ODR-y są przygotowane na nową kampanię wniosków o dopłaty?

Czy ODR-y są przygotowane na nową kampanię wniosków o dopłaty?

Start tegorocznej kampanii wniosków o dopłaty obszarowe już niebawem, ponieważ rozpocznie się ona 15 marca. Jednak ze względu na zupełnie inne rozwiązania jakie zastosowano w nowej WPR będzie się ona mocno różnić od dotychczasowych. Z tego względu na pewno wielu rolników zawita do Ośrodków Doradztwa Rolniczego, aby uzyskać pomoc w wypełnianiu wniosków. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak wygląda ich przygotowanie do nowej kampanii.

Tegoroczne wnioski o dopłaty obszarowe ze względu na wprowadzenie chociażby wielu ekoschematów, od których będzie zależeć finalna wysokość otrzymanych pieniędzy, będą dla wielu rolników dużym problemem.

Jedną z najważniejszych rzeczy, pomijając już same ekoschematy, będzie zupełnie nowy system internetowy do obsługi wniosków. W tym miejscu warto przypomnieć, że przejście w poprzednich latach z papieru do Internetu zajęło dużo czasu, a w obecnym roku w związku z nowym systemem raczej nie będzie lepiej.

Jak przyznają sami doradcy z ODR-ów, odbyły się już szkolenia teoretyczne odnośnie nowej WPR i ekoschematów, ale praktyczne szkolenia, dzięki którym będzie można pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków, ruszyć mają dopiero po starcie nowego systemu, czyli po 15 marca.

W nieoficjalnych rozmowach przyznają oni również, że na chwilę obecną teoretyczna wiedza jaką zdobyli podczas szkoleń odnośnie samej WPR będzie możliwa do zweryfikowania dopiero po starcie systemu, a jej ostateczny rezultat zweryfikuje październik, kiedy to pierwsze pieniądze zaczną spływać na konta rolników.

Pewnym pocieszeniem w tej sytuacji może być fakt, że Ośrodki Doradztwa Rolniczego, inaczej niż w latach poprzednich, będą pomagały w wypełnianiu wniosków nieodpłatnie, do czego zostały zobowiązane odpowiednim rozporządzeniem.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.