fbpx

Kukurydza na kiszonkę najbardziej zagrożona suszą rolniczą

W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku specjaliści z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdzili wystąpienie suszy  rolniczej na obszarze całej Polski.

Według IUNG  największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach odnotowano w 440 gminach Polski (17,76% gmin kraju). Odnotowano ją we wszystkich województwach na powierzchni 1,65% gruntów ornych .

Susza notowana jest również w uprawach: kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, chmielu, warzyw gruntowych, buraka cukrowego i tytoniu.

– Największe niedobory wody dla roślin uprawnych w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia występowały w województwie wielkopolskim oraz zachodniopomorskim. Natomiast duże nadmiary wody notowano w dalszym ciągu w południowych terenach woj.: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz lubuskiego. W dalszym ciągu w północno-zachodniej Polsce występuje brak dostatecznej ilości opadów, powodując nadal duże niedobory wody w glebie na tym terenie – mówi prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG w Puławach.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.