Kukurydza na kiszonkę najbardziej zagrożona suszą rolniczą

Tegoroczna kukurydza w okolicach Gniezna

W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku specjaliści z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdzili wystąpienie suszy  rolniczej na obszarze całej Polski.

Według IUNG  największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach odnotowano w 440 gminach Polski (17,76% gmin kraju). Odnotowano ją we wszystkich województwach na powierzchni 1,65% gruntów ornych .

Susza notowana jest również w uprawach: kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, chmielu, warzyw gruntowych, buraka cukrowego i tytoniu.

– Największe niedobory wody dla roślin uprawnych w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia występowały w województwie wielkopolskim oraz zachodniopomorskim. Natomiast duże nadmiary wody notowano w dalszym ciągu w południowych terenach woj.: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz lubuskiego. W dalszym ciągu w północno-zachodniej Polsce występuje brak dostatecznej ilości opadów, powodując nadal duże niedobory wody w glebie na tym terenie – mówi prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG w Puławach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności