fbpx

Ukraińscy rolnicy otrzymają unijne dopłaty

Już w maju ukraińscy rolnicy będą mogli składać wnioski o dotacje gruntowe. W budżecie UE zaplanowano na ten cel 20 mln euro – mówi wiceminister polityki rolnej Ukrainy Taras Wysocki.  

“Pomoc mogą otrzymać rolnicy, którzy uprawiają do 120 hektarów i znajdują się na terytoriach nieokupowanych, na terenach ewentualnych działań wojennych lub na terytoriach, na których zakończyły się aktywne działania wojenne. Są to kierunki wschodni, południowo-wschodni i północno-wschodni. Rolnicy na oficjalnie zarejestrowanych gruntach będą mogli otrzymać 8 tys. UAH od hektara” – czytamy w wywiadzie z Tarasem Wysockim, który opublikowało Ukraińskie Radio.

Samasz loteria - baner

Zobacz także: Więcej czasu na składanie wniosków o płatności bezpośrednie, ale nie tylko

Wysocki spodziewa się, że liczba różnorodnych programów wsparcia UE dla ukraińskiego rolnictwa będzie rosła. Prawdopodobnie również dzięki temu uruchomiono program “Przystępne kredyty 5-7-9%” w ramach którego rolnicy otrzymali już 15,6 mld hrywien. Jak mówi ukraiński wiceminister, ta kwota prawdopodobnie się potroi, ponieważ program został przedłużony do 31 marca 2025 r. Rząd Ukrainy planuje też wesprzeć hodowlę zwierząt, zwiększając limit kredytowy dla branży mleczarskiej do 150 mln hrywien.

– Czasami nie ma ekonomicznego sensu budowa kompleksu na 100 stad mlecznych, a nie ma środków na budowę kompleksu na 400 krów. Ten krok powinien pomóc – mówi Taras Wysocki.

Obserwując dynamiczny rozwój ukraińskiego rolnictwa na terenach nieobjętych działaniami wojennymi można wyciągnąć jeden wniosek – gdy Ukraina zostanie przyjęta do UE, nie będzie rolniczym „kopciuszkiem”, jak Polska w roku 2004, lecz krajem w pełni przygotowanym do rywalizacji z rolnictwem unijnym.

Rywalizacji? Raczej dominacji…

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

32 KOMENTARZE

 1. Tak właśnie wygląda demokracja i suwerenność w Brukseli. Niszczymy unijne rolnictwo wzmacniamy poza unijne i nikt niema nic do gadania. Płacimy do Brukseli, kasa idzie do Ukrainy. Płacimy podatki, kasa idzie na dopłaty dla rolników bo niszczą ich towary z Ukrainy. W każdym aspekcie to Ukraina jest beneficjentem a my płacimy. Kto pociąga za sznurki i dlaczego.

 2. Jak widać niewygodne komentarze są usuwane. Ś.P. Pan A. Lepper mówił prawdę , że będziemy parobkami we własnym państwie, tylko czy to jeszcze jest nasze państwo???

 3. Zdrada i zaprzaństwo postępuje… teraz już w biały dzien. Robią co chcą. Poziom juz nie do komentowania na trzeźwo.

 4. No a jak, przecież trzeba więcej kasy amerykańskim koncernom. Nawiasem mówiąc nie wpłacają do kasy unijnej i będą doić, to się nazywa polityka zagraniczna.

 5. Co za durny pomysł oni nie należą do uni tam to rolnictwo mają oligarchowie unia powinna te pieniądze dać rolnikom uni

 6. Prosze glosowac na Konfederacje do Parlametu Europejskiego ,a nie na koalicje bo Koalicja 13 Grudnia niszczy polskie gospodarstwo i suwerennosc Polski i Polakow

  • Nie płacz. My też mamy gospodarstwa warte miliony jak się ma ha to się jest milioner. Dać tu nam te miliony za kłamstwa

 7. Dlaczego my wszyscy mamy na nich płacić przecież UE nie ma własnych pieniędzy tylko nasze ja nie wyrażam zgody na dofinansowanie ludzi którzy nie są członkami UE. A skoro UE tak chce robić to niech lepiej się rozpadnie.

 8. Tak się wspiera swój interes.
  Czyli biznes zachodnich korporacji na Ukrainie.
  Przecież Unia miała być gospodarcza i wspierać, chronić Unijny rynek. Jaka jest to widzimy i kogo wspiera też widzimy.

 9. A co oni w unii są!! My musieliśmy spełnić wszystkie wymogi a tamci mają w dupie wszystko, trzeba wyjść z tej toksycznej unii

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.