fbpx
Strona głównaTechnikaJakie używane ciągniki polscy rolnicy kupują najczęściej?

Jakie używane ciągniki polscy rolnicy kupują najczęściej?

Od kilkunastu już lat niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o sprzedaż nowych ciągników jest New Holland. Nieco inaczej sytuacja wygląda na rynku wtórnym; tutaj króluje John Deere, który jednak dopiero w 2019 roku zdetronizował w tej kategorii markę Massey Ferguson.

Z roku na rok obrót używanymi ciągnikami w Polsce maleje; początek 2020 roku w tym kontekście był dość słaby, jednak sukcesywnie rynek odbijał się, aby osiągnąć na koniec roku łączną liczbę 16 279 szt (wobec 9937 szt. ciągników nowych), a więc zaledwie 199 szt. mniej niż w roku 2019. Daje to spadek o zaledwie 1,2%.

Liderem rynku wtórnego pozostała marka John Deere. Zarejestrowano 2494 szt. ciągników używanych tej marki. John Deere zanotował więc 15,3% udziałów w rynku używanych ciągników. John Deere jest liderem we wszystkich kategoriach wiekowych poza najstarszą – powyżej 20 lat. Tutaj króluje bowiem niedawny lider całej klasyfikacji – Massey Ferguson z liczbą 1254 szt., który tylko o 5 szt. wyprzedza Zetora, który osiągnął 14,7% udziałów w tej kategorii wiekowej.

Sprzedaż ciągników używanych w 2020 roku z podziałem na kategorie wiekowe, źródło: PIGMiUR

Do ciekawych wniosków dojdziemy analizując tabelę rejestracji ciągników używanych w 2020 r. Okazuje się bowiem, że wysokie, trzecie miejsce zajmuje nieistniejąca już marka (oczywiście jako marka ciągników) – Renault z wynikiem 1842 szt. Kolejne miejsca zajmują: Zetor, Fendt, Case IH i Ursus.

Czytaj także: Przegląd ofert ciągników z… AliExpress, czyli 80 KM za niecałe 40 tys. zł

Jak rozpoczął się rok 2021? W przeciwieństwie do rynku ciągników nowych, niezbyt optymistycznie. Zarejestrowano bowiem 1519 szt. używanych ciągników, podczas gdy w styczniu 2020 było to 1840 szt. To o 321 szt. mniej, co oznacza spadek o 17,4%.

Liderem rynku wtórnego na koniec stycznia pozostała marka John Deere. Zarejestrowano 237 szt. ciągników używanych tej marki. John Deere notuje 15,6% udziałów w rynku używanych ciągników. John Deere jest liderem w dwóch kategoriach wiekowych: 11-20 lat oraz 6-10 lat. W najstarszej kategorii, powyżej 20 lat dominuje marka Massey Ferguson, w najmłodszej (3-5 lat) wygrywa Zetor.

Opracowanie na podstawie danych Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.