W zależności od formy występującego w nich azotu nawozy azotowe możemy stosować przedsiewnie, pogłównie lub uniwersalnie. Termin stosowania zależy od procesów jakim podlegają w glebie formy azotu występujące w nawozach.
Dowiedz się Jaką strategię nawożenia przyjąć w tegorocznych zbożach, jak nawozić pszenicę na słych glebach, czy możemy zaoszczędzić na nawożeniu, jaki rodzaj nawozu wybrać na pierwszą i kolejną dawkę.
Udział w spotkaniu jest bardzo prosty:
• we wtorek 06.02.2024 r. o godzinie 17:55, tuż przez rozpoczęciem wydarzenia kliknąć TUTAJ
• wystarczy podać swoje imię oraz adres e-mail i dołączyć do spotkania,
• można łączyć się z komputera, tabletu czy smartfona,
• do webinarium można dołączyć w każdym momencie także w trakcie jego trwania.
Dołącz do tego wydarzenia na FB, a w momencie jego rozpoczęcia otrzymasz powiadomienie – WEZMĘ UDZIAŁ
O nawozach azotowych słów kilka
W przypadku siarczanu amonu (nawozy azotowe amonowe) jony amonowe występujące w nawozie mogą być wiązane w glebie, co chroni je przed wymyciem w głąb gleby, a także mogą ulegać przemianie do jonów azotanowych. Ze względu na wiązanie jonu amonowego w glebie, zabezpieczające je przed stratami, siarczan amonu jest nawozem typowo przedsiewnym. W przypadku pogłównego zastosowania siarczanu amonu azot w formie jonu amonowego może być silnie związany w wierzchniej warstwie gleby, co uniemożliwi jego pobranie przez głębiej sięgające korzenie roślin uprawnych.
Natomiast nawozy saletrzane, takie jak saletra wapniowa czy sodowa, są nawozami do stosowania pogłównego, ponieważ zawarta w nich forma saletrzana (azotanowa) nie ulega w glebie wiązaniu i może być stosunkowo łatwo tracona w efekcie wypłukana w głąb gleby. Dlatego też saletrę wapniową i sodową należy stosować w mniejszych jednorazowych dawkach pod rośliny, które charakteryzują się dobrze wykształconym systemem korzeniowym.
Po zastosowaniu saletry amonowej (nawozy azotowe saletrzano-amonowe) w glebie dla roślin dostępne są jony amonowe i azotanowe, dlatego też nawóz ten może być aplikowany zarówno przedsiewnie, ze względu na występowanie formy amonowej, jak i pogłównie w związku z obecnością w nim formy saletrzanej. Jednakże podczas pogłównego stosowania saletry amonowej należy ją przykryć glebą. Podobnie RSM ze względu na występowanie w nawozie formy amonowej i saletrzanej może być stosowany zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie. Nawozem uniwersalnym stosowanym przedsiewnie i pogłównie jest również mocznik, który dzięki zawartości amidowej formy azotu charakteryzuje się wolniejszym działaniem od pozostałych nawozów azotowych.